piątek, 18 grudnia 2015

Kakadu


Hej  w dzisiejszym poście już coraz bliżej świąt.
I za 4 dni jest już wigilia klasowa :)
Ferie mam aż do 7 stycznia :)
We wtorek po Wigilii jadę po prezenty.
Dziś widziałam mój przyszły aparat, który dostanę pod Choinkę :) <3

 Kakadu palmowa
Kakadu palmowaKakadu palmowa, żałobnica palmowa kakadu wielka (Probosciger aterrimus) – gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae), zamieszkujący niziny Nowej Gwinei, do wysokości 1300 m n.p.m.. Występuje także na pobliskich wyspach. W Australii zamieszkuje tylko półwysep Jork. Jest jedynym przedstawicielem plemienia Microglossini i rodzaju Probosciger.

Charakterystyka
Wygląd zewnętrzny
Duża kakadu o ostrym, potężnym, ciemnoszarym dziobie, jest jednolicie czarno umaszczona, z czubem na głowie składającym się z piór w kształcie sierpa, który może stroszyć. Jedyna kolorowa plama w czarnym upierzeniu to pomarańczowa skóra na nieopierzonych policzkach (u samic dziób i plamy są mniejsze). U zdenerwowanego ptaka przybiera kolor szkarłatny. Skrzydła i długi ogon są zaokrąglone.

Rozmiary
długość ciała: 50–63 cm, rozpiętość skrzydeł: 70–100 cm

Masa ciała
samiec 545–1092 g, samica 503–950 g

Zachowanie
Chętnie przebywają na bezlistnych drzewach, które wystają ponad kopułę lasu deszczowego lub eukaliptusowego. Żyją w parach lub w grupach składających się z pięciu lub sześciu ptaków. Śpią osobno. Samce są terytorialne i przepędzają rywali ze swojego terytorium. Samiec zajmując jakieś terytorium, bierze w palce kawałek gałęzi i uderza nią w suchy, pusty pień. Wydają różne dźwięki (gwizdy, niski skrzek lub zawodzące wołanie), które niosą się daleko. Wysokość tonu tych dźwięków jest różna, czasami bardzo wysoka.

Długość życia
W niewoli do 56 lat, na wolności do 90 lat.

Palmekakadu, Probosciger roseicapilla Foto:  Doug Janson Środowisko
Tropikalne lasy deszczowe i galeriowe oraz obrzeża lasów; w Australii także w drzewostanach eukaliptusowych.

Pożywienie
Żywią się dużymi nasionami o twardych łupinach, a także owocami, jagodami i pąkami.

Lęgi

Zachowania godowe
Sezon rozrodczy rozpoczyna się w sierpniu. Podczas toków samiec i samica z nastroszonymi czubami kłaniają się, tupiąc nogami.
 
Gniazdo
Budowane jest w dużych dziuplach drzew, w których tworzą platformę z gałęzi.
 
Jaja i wysiadywanie
Samica składa tylko jedno białe jajo, które wysiaduje sama przez 33–35 dni. W tym czasie jest karmiona przez samca.
 
Pisklęta
Młode po wykluciu jest nagie, pozbawione puchu. W gnieździe pozostaje około 100–110 dni, gdzie jest dokarmiane przez obydwoje rodziców. Po opuszczeniu gniazda jest jeszcze karmione przez około 6 tygodni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7–8 lat.
 
 
 
Pa, pa don't copy :)

2 komentarze: