niedziela, 19 czerwca 2016

Tajpan pustynny

Hej sorry, że od środy nic nie dałam no jakoś to tak wyszło ale jutro obiecuje, że nadrobię i rano może pojawi się post.

Tajpan pustynny

Tajpan pustynnyTajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus) – wąż z rodziny zdradnicowatych, jeden z najgroźniejszych węży jadowitych. Zamieszkuje pustynne tereny Australii. Zasięg występowania obejmuje zachodnią i południowo-zachodnią część stanu Queensland, północno-wschodnią część Australii Południowej i zachodnią część Nowej Południowej Walii.
Długość może przekraczać 2 m – samce i samice osiągają podobną długość ciała.
Wąż ma zazwyczaj kolor brązowy, zielonkawo-brązowy lub czerwonawy, z ciemniejszym kolorem głowy. Żyje w norach i rozpadlinach.
Gatunek ten jest jajorodny, samice składają od 7 do 20 jaj, a ich okres inkubacji wynosi 60-80 dni. W niewoli tajpany pustynne wykazują szybki rozwój: osobniki męskie osiągają dojrzałość płciową w 16 miesiącu życia, a samice w 28 miesiącu. Jest zauważalny dymorfizm płciowy.
Dieta tajpana pustynnego obejmuje małe gryzonie, przede wszystkim myszy i szczury.
Jad tajpana pustynnego jest przede wszystkim neurotoksyczny, ale zawiera też elementy hemotoksyczne, wpływające na koagulację krwi. Jad tajpana pustynnego uznawany jest za najbardziej toksyczny na świecie, LD50 dla myszy wynosi 0,02 mg.kg-1 . Długie, ostre zęby są w stanie dotrzeć (przy ugryzieniu) do naczyń krwionośnych ofiary i szybciej doprowadzić do śmierci. Węże te są jednak stosunkowo powolne i mało agresywne (znacznie mniej niż tajpany nadbrzeżne), a ich występowanie z dala od siedzib ludzkich powoduje, że nie zanotowano do tej pory oficjalnie przypadków uśmiercenia człowieka. Notowane były jednak ukąszenia, których skutki zdołano zniwelować dzięki antidotum, aczkolwiek leczenie było długotrwałe, a osoby pokąsane wracały do zdrowia przez wiele miesięcy.

Skład jadu
Jad tajpana pustynnego jest mieszaniną kompleksów białek oraz nie proteinowych związków, większość substancji nie została jeszcze w pełni scharakteryzowana. W jego skład wchodzą: neurotoksyny przedsynaptyczne - paradoksyna (PDX) oraz postsynaptyczne - oxylepitoxin I, α- oxytoxin I, α- scutoxin I, porażające układ nerwowy, związki przeciwzakrzepowe – meziothrombin, miotoksyny - wpływające na pracę mięśni, nefrotoksyny – uszkadzające nerki oraz hialuronidazę. Paradoksyna (PDX) należy do najbardziej silnych β-neurotoksyn, które uniemożliwiają syntezę acetylocholiny.

Mapa występowania



Pa, Pa don't copy :)
Do jutra :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz