środa, 22 czerwca 2016

Drzewiak jednobarwny

Hej w dzisiejszym poście.
Post miał być o 8:00 a jest 14:   ja dziś to jestem już wykończona ( jest za ciepło i na dodatek od rano mnie prawie w domu nie było)
Już jutro koniec :)
9 lat w jednej szkole się skończy :)

Drzewiak jednobarwny

Drzewiak jednobarwny, dawniej także: drzewiak doria (Dendrolagus dorianus) – gatunek ssaka z rodziny kangurowatych (Macropodidae).

Występowanie
Gatunek endemiczny dla Nowej Gwinei. Zamieszkuje górzyste obszary środkowej części Papui-Nowej Gwinei oraz góry Star we wschodniej części Irianu Zachodniego.

Wygląd
Długość ciała 51,5-73 cm, ogona 44-66 cm, masa 6,5-14,5 kg. Sierść ciemnobrązowa i wełnista, częściowo z ciemną pręgą na grzbiecie. Budowa ciała krępa i silna. Ogon stosunkowo krótki i jaśniej ubarwiony. Zwierzęta te mają dużo krótsze tylne kończyny, proste i umięśnione ramiona, pierwszy i drugi palec są przeciwstawne pozostałym. Stopy zaopatrzone są w szerokie modzele zapobiegające ślizganiu się podczas wspinaczki oraz w silne, zagięte pazury. Ogon służy do utrzymywania równowagi podczas skoków wśród gałęzi.

Środowisko życia
Lasy deszczowe rejonów górzystych na wysokości od 600 do 4000 m n.p.m.

Tryb życia
Są aktywne o zmierzchu i w nocy. Odżywiają się głównie liśćmi i korą. W przeciwieństwie do innych drzewiaków żyją w grupach społecznych. Grupa taka składa się przeważnie z dominującego samca i kilku samic. Drzewiak ten nie jest najlepszym wspinaczem. Porusza się na czterech kończynach; nie potrafi skakać na dwóch nogach. Jest najsłabiej z wszystkich drzewiaków przystosowany do życia na drzewach. Wszystko wskazuje na to, że gatunek ten wtórnie przystosował się do życia na ziemi.

Podgatunki
Wyróżniono trzy podgatunki drzewiaka jednobarwnego:
  • D. dorianus dorianus
  • D. dorianus mayri
  • D. dorianus notatus
 
 
Zagrożenie i ochrona
W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii VU (zagrożony). Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są polowania z psami urządzane przez miejscową ludność oraz utrata siedlisk i degradacja środowiska.
 
 


 
Sorry ze tak mało zdjęć :)

Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz