piątek, 3 czerwca 2016

Koń andaluzyjski

Hej w dzisiejszym poście więc dziś już piątek (wreszcie najgorsze co może być w szkole to ostatnia fizyka w piątki jako jedyny dzień kończę o 13:40 i ta ostatnia fizyka to koszmar bo i tak tego nie umiem i jeszcze te upały  to istny koszmar)
Najgorsze co może być, że Gdańsk ( bardziej chodzi i o moją dzielnice w Gdańsku czyli Żabianka)  jest nad morze Bałtyckim a dziś to zero wiatru :(
Jeśli są tu fani 5 Seconds of Summer to oni 15 lipca wydadzą nową piosenkę (ja już chce 15 Lipca XD)


Koń andaluzyjski

Cabalo044eue.jpg
Koń andaluzyjski – jedna z rasy koni gorącokrwistych, a jednocześnie jedna z najsławniejszych ras z Hiszpanii. Koń andaluzyjski pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego i rozpowszechnił się w całej Europie.

Wygląd
Jest to koń średniej wielkości z wysoko osadzoną szyją, o prostym profilu głowy i często pofalowanej grzywie i włosach ogona. Szyja jest zwykle dość gruba, ładnie łukowato wygięta, zgrabnie osadzona na dobrych, skośnie opadających łopatkach. Koń ma głowę o prostym lub lekko wypukłym profilu, z szerokim czołem i dużymi oczyma. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, kłoda owalna, grzbiet zwarty oraz krótki, a zad dobrze umięśniony, z nisko osadzonym grubym ogonem. Koń posiada dobrą prezencję i taką samą akcję, w której zawiera ruch z wysokim unoszeniem kończyn, używany podczas parad, nazywany paso de andatura. Wzrost waha się od 150 do 160 cm.

Charakter
Jest to koń spokojny i cierpliwy, łagodny i inteligentny o wyrównanym temperamencie, bardzo mocno przywiązujący się do człowieka, doskonały do jazdy w siodle. Był używany podczas Korridy.

WC07b.JPGUmaszczenie
Najczęściej występuje maść siwa, ale także gniada, kara, izabelowata. Spotykane są też konie kasztanowate i derszowate.

Nazwa
Oficjalna nazwa andaluzów brzmi Pura Raza Española co oznacza "czysta rasa hiszpańska". W XVI-XVIII wieku konie tej rasy nazywano Dzianetami. Skrót od pełnej nazwy to P.R.E.. Obecnie hodowane głównie w regionie Jerez de la Frontera, gdzie od roku 1973 znajduje się siedziba Królewsko-Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy. Szkolenia skierowane są przede wszystkim na klasyczne ujeżdżenie, do którego konie te są szczególnie przydatne. Dzięki ich imponującemu wyglądowi i dumnej postawie są wykorzystywane od wieków na corridach i podczas parad hiszpańskich świąt narodowych. Są silne.
Rasy jak alter real, lusitano, peninsula, zapatero i andaluzyjska mogą być określane wspólnym mianem koni iberyjskich, gdyż tak naprawdę są one ze sobą blisko skoligacone i prezentują podobne charakterystyki.
W Europie cechy andaluzyjczyka obserwuje się u koni holsztyńskich, fryderyksborskich, kladrubskich, lipicańskich, fryzyjskich, oldenburgów, hackneyów, starych koni normańskich i kłusaków orłowskich, a w Ameryce u Quarter Horse'a oraz Criollo.

 
 

Andalusian.jpg
Andalusier - Vorführung spanischer Rassen3 best.jpg










Adult horse, presumably female, standing behind a baby horse.  The adult horse is palomino, a golden color.  The baby horse is chestnut, a light red-brown color.



 


Udanego Weekendu życzę :)


Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz