piątek, 30 stycznia 2015

Biedronka

Hej w drugim poście.
Na dziś postów przewiduję jeszcze dwa też o owadach.

Najpierw post o Biedronce ... ale nie o sklepie tylko o owadzie.

Ja bardzo kocham biedronki i jednej w tamte wakacje uratowałam życie przed utonięciem w  jeziorze.
Za motylami to nie za bardzo przepadam.
I pamiętacie, że biedronka to pożyteczny owad :)

Biedronka
Biedronkowate (Coccinellidae) – rodzina obejmująca niewielkie chrząszcze o owalnym, wypukłym ciele. Przeszło 5,2 tysiąca gatunków na całym świecie, w Polsce ok. 80.
BiedronkowateŻywią się mszycami, dlatego wykorzystywane są w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2-4 pokolenia rocznie. Zimują owady dorosłe. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew. Czułki biedronek są przeważnie krótkie lub bardzo krótkie. Mają 8-11 członów, często na ich końcach występuje buławka. W aparacie gębowym charakterystyczne są głaszczki szczękowe o kształcie toporków. Głowa szeroka, wchodzi w przedplecze. Zaniepokojone larwy lub dorosłe chrząszcze wydalają poprzez stawy nóg hemolimfę o żółtym zabarwieniu, która ma trujące właściwości.
Jednym z przedstawicieli jest biedronka – owad o długości ok. 6 mm, pokryty czerwonymi lub pomarańczowymi pokrywami skrzydłowymi, nakrapianymi kontrastowymi plamkami. Biedronki odżywiają się owadami roślinożernymi, są zatem z punktu widzenia człowieka pożyteczne.
W Polsce najczęściej występuje biedronka siedmiokropka. Od 2006 roku obserwuje się inwazję azjatyckiej biedronki Harmonia axyridis, która może zagrozić rodzimym gatunkom.

 Biedronkowate w kulturze
Biedronka jest częstym motywem w wierszach ks. Jana Twardowskiego. Nad biedronką zamyśla się nawet papież z policzkiem na ręku (Mrówko ważko biedronko), natomiast sam ks. Jan w Modlitwie do Św. Jana od Krzyża prosi, aby nazywać jego samego Janem od Biedronki.

 
Pa, Pa don't copy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz