czwartek, 8 października 2015

Surykatka

Kopcie tunel, kop-kopcie tunel
Nie słyszycie? Kopcie większy tunel
Kopcie tunel, kop-kopcie tunel
Hieny mogą przeszkodzić nam

Kop!
Kopcie tunel, kop-kopcie tunel
Kopcie tunel, a kopanie niech nie ustanie
Kopcie jeszcze szybciej
Kop-kopcie tunel
Co to jest?
Hieny mogą przeszkodzić nam

Kopcie robiąc największy gest
Nasze życie tunelem jest
O kopaniu śpiewamy dziś
Ma kopanie do przodu iść
Glina tu, mokry piasek tam
Wcale to nie przeszkadza nam
A kiedy koniec zaskoczy nas
To kopiemy kolejny raz.

Kopcie tunel, kop-kopcie tunel
Nie słyszycie? kopcie większy tunel
Kopcie jeszcze, kopcie szybciej
Kop-kopcie tunel.
Co to jest?
Hieny mogą przeszkodzić nam
Kop!

Hakuna Matata! Jak cudownie to brzmi.
Hakuna Matata! To nie byle bzik.
I już się nie martw,
aż do końca twych dni.
Naucz się tych dwóch, radosnych słów.
Hakuna Matata!

Hakuna Matata!
Timon i Pumba!
Hakuna Matata!
I już się nie martw,
aż do końca twych dni.
Naucz się tych dwóch, radosnych słów.
Hakuna Matata!
Timon i Pumba!

Hej w dzisiejszym poście wiec do wczorajszego postu dałam do postu chcesz pomóc to pomagaj:) Adoptuj Psa lub Kota:)  Kącik psiaków z nowymi domami. Jeszcze nad nazwą popracuję ale tam będę te pieski, które mają domu już na zawsze.

A dzisiejszy post jest o Surykatkach















Surykatka szara
Surykatka szarasurykatka (Suricata suricatta) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Suricata. W Afryce oraz krajach anglojęzycznych znana jest pod nazwą meerkat. Ta nazwa została błędnie zaczerpnięta z języka niderlandzkiego, a tłumaczyć ją można jako kot jeziorowy. W niderlandzkim surykatka zawsze była nazywana stokstaartje, a niderlandzkie słowo meerkat odnosi się do koczkodana.
Zamieszkuje południową część Afryki, głównie pustynię Kalahari. Młode surykatki można łatwo oswoić. Wykorzystuje się je jako łowców gryzoni, co często robią Afrykańczycy.

 Opis

Wygląd
Smukła sylwetka, wierzch ciała jasnopopielaty z czarnym, poprzecznym pręgowaniem. Głowa biała, uszy czarne. Ogon ciemno żółty o czarnym końcu. Długość ciała w granicach 25-35 cm, długość ogona: 17-25 cm.
 
Masa
720-731 g. Odstawione od mleka młode osiągają średnio 1-4% masy ciała na godzinę podczas każdego ranka w okresie ich szczytowego magazynowania zasobów (35-75 dzień życia).
 
Pożywienie
Wszystkożerna, głównie owady i inne bezkręgowce, ale również gady, ptaki i ssaki uzupełnione pokarmem roślinnym.

Tryb życia
Prowadzi dzienny tryb życia, zazwyczaj w stadach zajmujących określone terytorium. Liczące do 30 osobników stado składa się zwykle z dwóch lub trzech grup rodzinnych. Grupę rodzinną tworzy przystępująca do rozrodu para oraz ich potomstwo, które nie osiągnęło jeszcze dojrzałości płciowej. Dominujące samce są ojcami większości narodzonych młodych we wszystkich grupach. Na terenie otwartym surykatki kopią nory, lecz gdy jest to możliwe, korzystają ze skalnych szczelin.
Surykatki mają silnie rozwinięte zachowania socjalne. Wykazują wiele zachowań antydrapieżniczych, od sygnałów alarmowych po czynną, grupową obronę przed atakującym drapieżnikiem. W czasie żerowania co najmniej jeden z członków stada zajmuje pozycję w najwyższym punkcie terenu i obserwuje otoczenie. W razie niebezpieczeństwa strażnik wydaje odpowiedni do zagrożenia dźwięk alarmowy, na który stado reaguje stosownie do sytuacji.
Starsze surykatki uczą młode, jak obchodzić się ze zdobyczą, organizując dla nich „szkoły łowieckie”. Najpierw młoda surykatka dostaje martwe zwierzę (np. skorpiona) w celu poznania ofiary, następnie zaś żywe, nieuzbrojone zwierzę (np. skorpiona bez żądła). Dopiero na końcu młoda surykatka dostaje żywe, uzbrojone zwierzę (np. skorpiona z żądłem) w celu jak najszybszego zabicia go.
Surykatki mają podwyższoną odporność na jad niektórych gatunków węży i skorpionów.
Przez wiele miesięcy mogą żyć bez wody, gdyż przeżuwają dzikie melony, wilgotne korzonki i bulwy, które wcześniej wykopały.

SurikatRozród
W warunkach naturalnych surykatki mogą rodzić młode o każdej porze roku. Ciężarne samice spotyka się najczęściej od sierpnia do marca. Ciąża trwa 11 tygodni, a w miocie rodzi się zazwyczaj 2 do 4 młodych. Samica może urodzić do trzech miotów w roku. Długość życia surykatek dochodzi do 12 lat (średnio 7 lat).




Suricata suricatta1.JPG
 
Znalezione obrazy dla zapytania surykatka timon



Pa, Pa don't copy :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz