piątek, 3 kwietnia 2015

Dzik



Hej już za 2 dni Wielkanoc 8 kwietnia wracam już spowrotem do szkoły i na powitanie od razu biologia :( ( teraz mamy anatomię człowieka co mnie bardzo obrzydza już dwa razy na jednej lekcji pani zwróciła mi uwagę że nie słucham tylko rysuję na kartce a jak pytała to pustki, ale mnie to nie obchodzi )



Dzik
 
DzikDzik (Sus scrofa) - gatunek dużego, lądowego ssaka łożyskowego z rzędu parzystokopytnych. Sus scrofa jest jedynym przedstawicielem dziko żyjących świniowatych w Europie. Jest przodkiem świni domowej.Gatunek inwazyjny poza naturalnym zasięgiem występowania.
Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym i jako taki doczekał się w języku myśliwych wielu szczegółowych określeń, pozwalających w krótkich słowach opisać zwierzę i jego zachowanie. Z czasem część tej terminologii weszła do języka codziennego, a także języka zoologów. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej ochronie. Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu – pasiakiem.


Występowanie
Eurazja, Archipelag Malajski, północno-wschodnia Afryka. Żyje w lasach liściastych i mieszanych.
 
Cechy charakterystyczne
Ubarwienie sierści czarne, brązowe, rudawe. Ciało masywne, klatka piersiowa bardzo rozrośnięta. Głowa duża zakończona długim nosem, uszy duże, sterczące. Kończyny krótkie, umięśnione. Odyńce posiadają rozrośnięte kły górne i dolne, które się ze sobą krzyżują. Dziki mają słaby wzrok, dobry słuch i węch, potrafią biegać galopem, jednak tylko na krótkich dystansach.
 
Długość ciała 1 - 1,50 m.
Długość ogona 15-30 cm.
Wysokość w kłębie 1 m.
Waga samców 50-190 kg, samice 35-100 kg
 
Odżywianie
Wszystkożerne.
 
Tryb życia
Dzik jest zwierzęciem stadnym. W skład stada rodzinnego  wchodzi stara samica - locha, która przewodniczy warchlakom i młodym lochom. Samce żyją poza grupą. Żerowanie rozpoczynają w porze wieczornej, kiedy to opuszczają lasy i wychodzą na pola. Za dnia przebywają w lęgowiskach  lub w błocie. W sytuacjach zagrożenia stają się agresywne.
 
Rozmnażanie
 Okres godowy rozpoczyna się w listopadzie i trwa do stycznia. Ciąża trwa 16-20 tygodni. Po ciąży, w legowisku ułożonym przez lochę z roślinności leśnej, na świat przychodzi do 12 osobników w jednym miocie. Karmienie piersią przez matkę trwa przez kolejne 3 miesiące ich życia.
 
 
 
Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz