sobota, 4 kwietnia 2015

Bizon

 
Hej w dzisiejszym poście jutro już Wielkanoc
 
Jutro też dam zdjęcia co dostałam bo co wiem i widziałam to dostanę 2 wojenne książki Aleksandra Kamińskiego od rodziców :) już nie mogę się doczekać :)
 
 
BIZON
 
Bizon (Bison bison) lub żubr amerykański – duży ssak łożyskowy z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych, największy obecnie ssak Ameryki Północnej.

Występowanie
 prerie oraz rzadkie, prześwietlone lasy Ameryki Północnej.

Historia
W warunkach naturalnych żył w olbrzymich stadach; szacuje się, że przed kolonizacją Ameryki przez Europejczyków populacja bizona liczyła miliony osobników. Pod koniec XIX wieku stanął przed groźbą wyginięcia, głównie z powodu nadmiernego odstrzału; polowanie na bizony było wówczas ulubionym sportem białych uzbrojonych w broń palną. Przyjeżdżali oni specjalnymi pociągami, a polowanie odbywało się czasem z okien wagonów. Hipotetycznie do wytępienia bizonów mogli przyczynić się także Indianie, którzy wierzyli, że bizony porozumiewają się między sobą. Dlatego też żaden bizon nie mógł ujść z polowania, aby "nie przekazał informacji innym stadom bizonów". Indianie nie obawiali się o wyginięcie bizonów, gdyż wierzyli, że jest ich nieograniczona liczba, ukryta pod ziemią, zaś na powierzchnię wychodzą jedynie "nadwyżki". W istocie przetrwanie bizonom zapewniały "strefy buforowe" oddzielające terytoria poszczególnych szczepów Indian, gdzie zakazane były polowania. Strefy tej "ziemi niczyjej" zmniejszały się jednak w miarę napływu osadników europejskich, zajmujących coraz większe ilości ziemi, będącej strefą łowną Indian. Gatunek, będący naturalnym źródłem pożywienia Indian, uratowało od wyginięcia Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Bizona (American Bison Society) oraz utworzenie kilku parków narodowych. W latach 90. XX wieku populację bizonów oceniano na około 20 tysięcy osobników.

BizonPodgatunki
Wyróżnia się dwa podgatunki:
  • bizon preriowy (B. bison bison) – zamieszkiwał Wielkie Równiny, wędrowny
  • bizon leśny (B. bison athabascae) – mała osiadła populacja w północno-zachodniej Kanadzie i na Alasce, wyższy i cięższy od poprzedniego, osiadły

  • Cechy gatunku
    Długość 
    2,1-3 m
    Długość ogona 
    0,5-0,6 m
    Masa ciała 
    450-1000 kg; największy osobnik ważył 1140 kg.
    Wysokość w kłębie 
    samica 1,6-1,8 m, samiec 1,8-2,0 m ; samice są (średnio) mniejsze od samców
    Ubarwienie 
    brązowe; przednią część ciała okrywa gęsta sierść, tworząca coś w rodzaju "peleryny" i potęgująca wrażenie masywności zwierzęcia; młode osobniki są rudawe;
    Pożywienie 
    trawa
    Dojrzałość płciowa 
    ok. 3 roku życia
    Rozród 
    ciąża trwa około 9 miesięcy; po tym czasie na świat przychodzi zazwyczaj jeden cielak, który już po kilku godzinach dołącza z matką do stada; czas karmienia mlekiem 7-8 miesięcy.
     

    Obecność w kulturze
     
    Z angielską nazwą bizona wiąże się pewne zdanie w tym języku złożone z samych homonimów, które brzmi Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo.
     
     
     
     
     
     
    Pa,Pa don't copy
     
     
     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz