niedziela, 13 marca 2016

Kangur rdzawoszyi

Hej w dzisiejszym poście.
W środę jadę na dzień otwarty do mojego wymarzonego technikum.

A, że jest już coraz cieplej tu u mnie  w  Gdańsku 5 stopni Celsjusz na +.

To dwa postu będą dotyczyć kangurków :)

  Kangur rdzawoszyi

Samica z młodym w torbie lęgowejKangur rdzawoszyi, dawniej: walabia Bennetta, kangur Bennetta (Macropus rufogriseus syn. Protemnodon rufogrisea) – gatunek torbacza z rodziny kangurowatych.
We wcześniejszej polskiej literaturze zoologicznej gatunek był oznaczany nazwą zwyczajową „walabia Benetta” lub „kangur benetta”. Jednak w wydanej w 2015 roku przez Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie publikacji „Polskie nazewnictwo ssaków świata” gatunkowi nadano nazwę kangur rdzawoszyi.
Średniego rozmiaru ssak roślinożerny żyjący samotnie lub tworzący stada. Samce mogą osiągać ponad 20 kg wagi i długość ciała 90 cm. Młode wielkości orzecha wędruje po porodzie do torby lęgowej matki, gdzie rozwija się jeszcze przez osiem miesięcy. Kangury rdzawoszyje występują na terenach przybrzeżnych wschodniej Australii i Tasmanii. Są aktywne nocą, nad ranem lub późnym popołudniem. Żywią się głównie liśćmi i trawą. Są poławiane dla mięsa i futra, a w pobliżu farm hodowlanych są tępione jako szkodniki.
Kangury rdzawoszyje zbiegłe z niewoli tworzą trwałą populację w Wielkiej Brytanii. Przed 1945 stado kangurów rdzawoszyich hodowano też we Francji i w Sudetach celem aklimatyzacji.
Wyróżniono trzy podgatunki:
  • M. r. rufogriseus
  • M. r. banksianus
  • M. r. fruticus

Mapa występowania

Young red necked wallaby.jpg
Macropus rufogriseus01.jpg





Bennetwallaby.jpg

Pa, Pa don't copy :)
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz