Hej :)
Ja się już nie mogę doczekać bo za 4 godziny (jest 12) mam zakończenie i WAKACJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Od wczoraj to przez te upały to zaczęłam nalewać wody do butelki i mrożę ją tak aby nie zrobił się lód ale tak, żeby była strasznie zimna.
Posty wcześniejsze :
http://tulipanka2000.blogspot.com/2014/06/niebezpieczenstwa-dla-zwierzat-podczas.html <--2014
Co zrobić, by nasz pies nie odczuł przykrych skutków przegrzania czy udaru w czasie letnich wędrówek?
1.Schładzaj pupila
Istnieje kilka metod na schłodzenie psa w trakcie solidnych upałów. Najprostszy to zmoczenie chłodną wodą okolic karku i głowy, co pozwoli uniknąć przegrzania mózgu. Ponieważ jednak woda szybko wyparowuje, warto wyposażyć zwierzaka w mokrą bandamkę, która ułatwi chłodzenie przez dłuższy czas.
Jeśli już musisz wyjść na dwór w ciągu dnia, lepiej wyjść kilkukrotnie na 15-20 minut, niż męczyć psa dwugodzinną wędrówką. Jeśli nie ma innego wyjścia – spaceru w cieniu, jak najczęściej schładzając psiaka i dając mu odpocząć.
4.Unikaj wystawiania się na słońce
Piękna opalenizna nie jest warta zdrowia Twojego pupila. Pamiętaj, że Twój przyjaciel – prócz skóry – ma jeszcze na sobie futro, nierzadko bardzo grube. To tak, jakbyś na normalny strój założył sweter i grube spodnie, a do tego nagle stracił możliwość pocenia się.. W takich warunkach leżenie plackiem na plaży nie wydaje się już tak przyjemne, prawda?
Unikaj bezpośredniego promieniowania, gdy spacerujesz z psem. Nawet jeśli Twój zwierzak cierpi na lęk separacyjny, bezpieczniej będzie zostawić go w domu niż ciągnąć ze sobą na plażę czy przed supermarket, gdzie będzie musiał spędzić kilka godzin jak na patelni. Takie sytuacje na ogół kończą się udarem, a ten – nierzadko – śmiercią zwierzęcia.
Samochód nie bez powodu nazywany jest blaszaną trumną - wewnątrz auta stojącego na odsłoniętym parkingu przez pół godziny w letni dzień, temperatura może wzrosnąć do 60 stopni Celsjusza! Przebywania w takim wnętrzu nie wytrzyma nie tylko pies, ale nawet człowiek.
Klimatyzacja również nie do końca spełnia swoją rolę, szczególnie u ras o bogatej sierści albo krótkiej kufie (tzw. brachycefalicznych, jak mopsy, buldożki francuskie czy boston teriery). Specyfika filtrowania promieni słonecznych przez szyby samochodowe sprawia, że nawet przy pozornie przyjemnej temperaturze nasz pupil może doznać udaru tzw. słonecznego – a jeśli siedzi w bagażniku, objawy możemy zauważyć niestety zbyt późno..
Używaj więc auta tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne lub gdy słońce skrywa się za chmurami a temperatura nie przekracza 22-25 stopni celsjusza.
Każdy pupil powinien mieć możliwość schowania się w zacienionym miejscu. Jeżeli mieszkamy np. w bloku, warto zostawić otwarte drzwi do łazienki, aby zwierzak mógł położyć się na zimnej posadzce/kafelkach. Małe zwierzaki (króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, kanarki itp.) nie powinny przebywać w upalny dzień na balkonie, gdyż ze względu na małą masę ciała są bardziej narażone na udar cieplny. Zalecane jest strzyżenie zwierząt (nie tylko rasowych), aby ułatwić im utratę ciepła. Jak najbardziej wskazane jest schładzanie psów zimną wodą np. ze spryskiwacza bądź przykrycie ich wilgotnym ręcznikiem.
Pod żadnym pozorem nie można podczas upałów zostawiać zwierząt w zamkniętym samochodzie, gdyż działa on wówczas jak piekarnik – temperatura wewnątrz pojazdu rośnie bardzo szybko, może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza, co w skrajnych przypadkach może spowodować uduszenie i śmierć naszego pupila. Należy pamiętać, że wraz z wodą zwierzęta tracą z organizmu minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, co może być bardzo groźne w skutkach. Nie oznacza to jednak, że w gorące dni zwierzęta w ogóle nie mogą podróżować. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach:
- pupil powinien być często pojony
- można schładzać go wilgotnym ręcznikiem
- warto co 2-3 h zatrzymywać samochód w zacienionym miejscu i wyprowadzać psa na krótki spacer (można również w tym czasie napoić czworonoga)
- na szybach powinny być zamontowane specjalne osłony przeciwsłoneczne
- w przypadku samochodów z klimatyzacją należy pamiętać, aby różnica temperatur między wnętrzem auta, a otoczeniem nie byłą zbyt duża, gdyż możemy doprowadzić do przeziębienia naszego psa czy kota
- jeżeli nie mamy klimatyzacji zawsze warto delikatnie uchylić okno. Nie należy jednak przesadzać z otwieraniem okien w czasie jazdy, gdyż nasz zwierzak (zwłaszcza jeśli jest to pies) może nabawić się zapalenia uszu.
- podczas podróży z naszym psem warto zaopatrzyć się w zamieszczoną poniżej kartę. Nie ważne czy trasa jest długa, czy jest to tylko kilka przecznic. Nawet w trakcie stłuczki kierujący w wyniku urazu może stracić przytomność. Psiak jest wtedy wystraszony. Cała sytuacja jest dla niego nowa. Kiedy pojawiają się ratownicy, pies ucieka jak tylko otworzą się drzwi. Jeśli nie ucieknie – ratownicy nie mają o nim żadnej informacji. Ta karta pomoże w szybszym przekazaniu Twojego pupila w ręce jego bliskich.
W te upalne dni otoczmy szczególną uwagą nasze pupile. Bacznie obserwujmy czy nie potrzebują naszej pomocy. Letni czas sprzyja wyjazdom nad jeziora, rzeki. Może warto w naszych wakacyjnych planach uwzględnić naszego czworonożnego przyjaciela, bo przecież nie tylko nam kąpiel w chłodnej wodzie przyniesie upragnioną ulgę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz