poniedziałek, 20 czerwca 2016

Drzewiak czarnostopy

Hej w dzisiejszym poście.
Za 2 dni mam koniec roku szkolnego Alleluja XD
A w piątek musze zawieść ostatnie papiery to Teb.
Od 1 do 4 wzywają na rozmowy :(
A potem do 7 muszę czekać czy się dostałam.

Drzewiak czarnostopy

Drzewiak czarnostopy  gatunek ssaka z rodziny kangurowatych (Macropodidae).

Wygląd
Jest największym nadrzewnym torbaczem Australii. Długość ciała 69-70,5 cm (samice), 72-75 cm (samce), długość ogona 73-80 cm (samice), 82-84 cm (samce). Masa ciała 8-10,6 kg (samice), 11,5-13,7 kg (samce). Wierzch ciała ciemnobrązowy; podbródek, gardło i spód ciała jaśniej ubarwione. Stopy są czarne. Czoło szarawe, ponadto na pysku, ramionach, szyi i z tyłu głowy występuje rdzawe zabarwienie. U nasady ogona znajduje się czarna plama, która od strony spodniej ma odcień jaśniejszy.

Występowanie
Występuje w północno-wschodnim Queenslandzie. Zasięg jego występowanie rozciąga się od rzeki Daintree na południu do Mt. Amos na północy i do Mt. Windsor na zachodzie.

Środowisko życia
Zamieszkuje wyżynne lasy deszczowe oraz lasy nadbrzeżne.

Tryb życia
Drzewiaki Bennetta prowadzą nocny tryb życia. Po drzewach poruszają się bardzo zwinnie, są zdolne skoczyć na odległość 9 metrów, by dostać się na gałąź sąsiedniego drzewa. Swego długiego ogona używają jako narządu równowagi podczas poruszania się między gałęziami drzew. Na ziemi poruszają się skacząc z ciałem pochylonym do przodu i ogonem podwiniętym do góry.
Jako jedne z niewielu wyraźnie terytorialnych kangurów, dorosłe samce utrzymują terytoria o powierzchni do 25 hektarów, które pokrywają się z terytoriami kilku samic. Praktycznie wszystkie dorosłe samce noszą na swych ciałach blizny po licznych sporach o terytoria, niektórym nawet brakuje uszu. Obszary zajmowane przez dorosłe samice nie pokrywają się. Pojedynczej samicy towarzyszą jedynie młode lub dorosły samiec. Drzewiaki spędzają dzień wysoko w gałęziach drzew, które opuszczają w nocy, gdy udają się na żer.
Odżywiają się liśćmi drzew z rodzajów Ganophyllum, Aidia i Schefflera oraz opadłymi owocami.
Samica rodzi co roku jedno młode, które jest z nią przez okres 2 lat, w tym pierwsze 9 miesięcy spędza w torbie matki. Dorosłe samce nie zajmują się potomstwem; jednak zaobserwowano samce towarzyszące młodym, które straciły matki. Drzewiaki są zdolne do reprodukcji przez okres około 20 lat.
 
Zagrożenia i ochrona
W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii NT (podwyższonego ryzyka). W przeszłości zagrożeniem dla tego gatunku były polowania rdzennych mieszkańców Australii. Obecnie zagrożeniami dla tego ssaka są niszczenie ich siedlisk.

Drzewiak czarnostopy


 
 
 
 Utbredningsområde

Bennetts Tree Kangaroo Kimberley NQld.JPG
Cambridge Natural History Mammalia Fig 067.jpg



Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz