Maki złoty
Maki złoty, maki złocisty (Hapalemur aureus) – gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych (Lemuridae).
Występowanie i biotop
Gatunek endemiczny południowo-wschodniego Madagaskaru. Występuje w lasach deszczowych. Jego zasięg występowania jest ściśle związany z występowaniem bambusów.
Charakterystyka ogólna
Osiąga do 80 cm długości całkowitej, z czego połowę stanowi ogon. Osiąga masę ciała 1,2-1,6 kg. Dymorfizm płciowy jest słabo uwidoczniony. Maki złoty żywi się głównie bambusem Cephalostachyum viguieri. Analiza chemiczna jego ulubionego pokarmu wykazała wysoką zawartość protein i cyjanków. Dzienna porcja, jaką zjada maki zawiera znacznie wyższą ilość cyjanków niż wynosi dawka śmiertelna dla większości zwierząt.Zwierzęta te żyją prawdopodobnie w małych grupach rodzinnych złożonych z dorosłego samca, jednej lub dwóch samic i ich potomstwa. Ciąża trwa przeciętnie 109 dni. Biologia rozrodu tego gatunku nie została dobrze udokumentowana. Gatunek aktywny wczesnym rankiem, późnym wieczorem i prawdopodobnie w nocy. Maki są zwierzętami socjalnymi o rozwiniętych metodach komunikacji.
Zagrożenia i ochrona
Liczebność populacji szacowana była według danych IUCN na około 1000 osobników. Inne źródła podawały liczby w przedziale 200-400 osobników (Gallay, 1999). W 2005 przyjęto już poziom blisko 6 000 osobników. Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik I). W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii CR (krytycznie zagrożony wyginięciem).
Pa, Pa don't copy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz