wtorek, 23 maja 2017

Góralek przylądkowy

Hej
Każdy już wie co się wydarzyło wczoraj w Manchesterze na koncercie Ariany Grande.
To co terroryści robią to przechodzi już ludzkie pojęcie.
Najmłodsza dziewczynka jaka umarła miała 8 lat.
Nie chce wyobrażać sobie co teraz przechodzą rodziny tych dzieci i nastolatków co umarły przez jakiegoś idiotę.
Szkoda mi też Ariany bo taka trauma zostaje do końca życia.
Ja jej fanką nie jestem ale znam ją od 2010 jak dali 1 odcinek Victoria znaczy zwycięstwo.
I jej osobę kojarzę jako zawsze pozytywną.
Miejmy nadzieje, że będzie lepiej.
Nie warto się kłócić z rodzicami, że na koncert nie puszczają bo tak naprawdę to mógł być każdy.
Ogólnie życie jest zbyt krótkie i trzeba szanować co się ma bo nie wiadomo kiedy odejdzie bliska osoba.
Denerwują mnie te dzieci albo nastolatki którzy  narzekają, że rodzice czegoś nie chcą kupić a tak naprawdę rodzice się starają jak mogą ale taka osoba musi to zrozumieć.

Góralek przylądkowy

Góralek skalnyGóralek skalny (Procavia capensis) – gatunek ssaka z rodziny góralkowatych (Procaviidae) zamieszkujący kontynent afrykański Półwysep Arabski, Bliski Wschód, aż po Turcję. Prowadzi osiadły tryb życia. Jak wszystkie góralki przypomina świnkę morską. Jest od niej jednak znacznie większy; dorosły osobnik mierzy 40-60 cm. Posiada niewielki ogon i krótkie uszy. Żyje w stadach. Nie kopie nor, ale chętnie wykorzystuje wykopane przez inne zwierzęta, takie jak prosięta ziemne czy surykatki.

Nazewnictwo i występowanie
Zwierzę to żyje na terenie wielu krajów afrykańskich i azjatyckich. W związku z tym jest różnorako nazywane. Biblia hebrajska nazywa góralka שָּׁפָן szaphan. Europejczycy, nie mający kontaktów z krajami Bliskiego Wschodu, szczególnie po podbojach islamskich, nie wiedzieli jak tłumaczyć nazwę tego zwierzęcia z hebrajskiego na języki narodowe, nie wiedzieli, o jakie zwierzę chodzi. Występujące aż cztery razy w Starym Testamencie słowo szaphan było tłumaczone jako jeż (Biblia Wujka), królik (Biblia brzeska), a nawet borsuk. Od fenickiego, zlatynizowanego później i-szphan-imziemia góralków – wzięła swą nazwę Hiszpania, łac. Hispania.
Arabowie – zwierzę występuje w Syrii, Libanie, Jordanii, Palestynie i innych krajach arabskich – nazywają góralka ghenam, Palestyńczycy nusnus.
W Południowej Afryce góralek nazywany jest dassie lub rock rabbit. W języku niderlandzkim, którego używali przybywający z Europy osadnicy z okolic Kapsztadu, słowo dassie oznacza borsuka. Również w języku afrykanerskim nazywa się góralka dassie, w swahili pelele lub łibari. Borsuki jednak należą do łasicowatych, zaś góralki do góralkowatych.

Mapa występowaniaBudowa anatomiczna a specyfika gatunku
Góralek przylądkowy jest zwierzęciem bardzo szczególnym, przede wszystkim ze względu na budowę anatomiczną swego ciała. Mózg góralka przylądkowego przypomina budową mózg słonia. Jego żołądek ma budowę podobną do budowy żołądka konia. Struktura tylnych kończyn zbliżona jest do struktury tylnych kończyn tapira. Górne siekacze Procavia capensis przypominają siekacze gryzoni, górne uzębienie jako takie jest podobne do górnego uzębienia nosorożca, dolne przypomina uzębienie hipopotama. Kły tego ssaka przypominają kły słonia. Zoologowie porównują ogólną budowę ciała góralka do budowy ciała słonia lub konia. Podobnie jak słonie mają doskonałą pamięć.
Czaszka góralka wyposażona jest w parę długich kłowatych zębów siecznych oraz w zęby trzonowe, które przypominają trzonowce nosorożca. Jego przednie kończyny są stopochodne, tylne zaś palcochodne (jak u psa czy konia). Spody stóp mają szeroką i miękką poduszkę, której wilgotność utrzymywana jest dzięki specjalnej wydostającej się z gruczołów wydzielinie. Samce są nieznacznie większe od samic.

Rozmnażanie
Góralki wydają od dwóch do trzech młodych po 7-miesięcznej ciąży. Młode rodzą się w pełni ukształtowane, z otwartymi oczami i okryte futrem. Przestają być karmione przez matki po dziesięciu tygodniach, przy czym zaczynają się odżywiać jak dorosłe osobniki już po dwóch tygodniach. Góralki osiągają dojrzałość płciową po szesnastu miesiącach. Rozmiary dorosłego osobnika mają w wieku trzech lat. Przeciętnie góralki żyją około 10 lat, w niewoli 7.

Dassie4.jpgBiotop
Zwierzęta te żyją w hordach, dochodzących do 26 sztuk. Hordy te składają się z mniejszych stad, które z kolei złożone są z kilku grup rodzinnych. Na czele takiej grupy stoi dorosły samiec. Większość czasu góralki spędzają wypoczywając w grupie lub wygrzewając się na słońcu. Pomaga to im w utrzymaniu regularnej temperatury ciała. Ssaki te nie są w pełni zwierzętami stałocieplnymi.
Na góralka polują lamparty, likaony, szakale, mangusty, dzienne ptaki drapieżne, pytony oraz człowiek.

Odżywianie
Góralek zjada trawy, zioła, młode pędy i owoce. Nie gardzi larwami i insektami. Potrafi przybrać na wadze do 75% w czasie pory suchej.

Hyrax Family.jpgGóralki a medycyna
Góralki jak wszystkie z rodzaju Procavia produkują dużą ilość substancji zwanej hyraceum, która zalega wokół ich siedlisk (mieszanina uryny i odchodów). Robią tak zapewne ze względu na jej właściwości zapachowe. Hyraceum działa jak feromon – funkcja socjalna. Służy również do oznaczania terytorium okupowanego przez hordę. Tysiące lat mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu używali hyraceum jako antidotum na epilepsię, konwulsje i problemy hormonalne u kobiet. Wierzono również, iż hyraceum przeciwdziała efektowi prowokowanemu przez jad żmii. Hyraceum nazywano czarnym kamieniem.
 
 Systematyka
Gatunek Procavia capensis dzieli się na 17 podgatunków. Oto niektóre z nich wraz z miejscem występowania:
  • Procavia capensis capensis – góralek przylądkowy – Afryka Południowa i Południowo-Zachodnia
  • Procavia capensis johnstoni – góralek kenijski – Afryka Środkowa i Wschodnia
  • Procavia capensis welwitschii – góralek wyżynny – Afryka Zachodnia
  • Procavia capensis syriacus – góralek syryjski – Turcja, Syria, Liban, Izrael, Jordania, Synaj
  • Procavia capensis ruficeps – góralek saharyjski – Sudan
  • Procavia capensis habessinica – góralek abisyński – Afryka Północno-Wschodnia i Południowo-Zachodnia Arabia







 
Pa, Pa don't copy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz