Ten post będzie dotyczył tylko nowego serialu, który od wczoraj zaczęłam oglądać (znalazłam ten serial w sobotę ale nigdzie nie mogłam tłumaczenia jego znaleźć).
Jest to serial Skam (po polsku to Wstyd)
Jak ktoś zna ten serial a nie może znaleźć polskiego tłumaczenia .
To tu macie stronkę na yt z polskimi napisami 1 odcinek był wczoraj dodany jutro będzie 2 (odcinki u nich będą pojawiać się w poniedziałki i wtorki) link -------> skam polska
Jest to serial NORWESKI i po oglądnięciu 1 odcinka się w tym zakochałam. W końcu jest to nagrywane w moim Ukochanym Kraju. Chyba nie ma drugiego takiego serialu, który by temu dorównał (ogólnie ja kocham wszystko co z Norwegii, Szwecji, Finlandii)
Na razie jest tylko 3 sezony mam nadzieję, że więcej ich będzie :)))))
Skam
Norweski serial telewizyjny i internetowy, dramat społeczny opowiadający o współczesnym życiu grona młodzieży z Hartvig Nissen School w Oslo. Od jesieni 2015 do chwili obecnej wyemitowano trzy sezony z podziałem na serie, z których każda skupia się na życiowych perypetiach norweskich licealistów: Evie i jej trudnej relacji z chłopakiem Jonasem, związku Noory z Williamem. Sezon trzeci będzie się składać z dziesięciu odcinków, głównym bohaterem jest Isak Valtersen. Jest to opowieść o jego związku ze starszym chłopcem. Seria porusza problemy i przedstawia sytuacje, z którymi młodzi Norwedzy stykają się w życiu codziennym, od „russetiden”, w młodzieżowym żargonie oznaczającym okres imprez i luzu tuż przed ukończeniem szkoły średniej, przez problemy emocjonalne, po poważne kwestie, takie jak akceptacja w społeczeństwie czy tolerancja.
Odbiór serialu
Cykl produkowany jest przez norweski kanał NRK P3. Pierwszy pełny odcinek ukazał się w piątek 25 września 2015, epizody emitowane są w każdy piątek. Średnia oglądalność w Norwegii szacowana jest na 192,000 odbiorców zarówno w internecie jak i telewizji. Pierwszy odcinek serii był jednym z najchętniej oglądanych pojedynczych epizodów w historii telewizji NRK (Web TV)[2] . Serial otrzymał dobre oceny krytyków norweskich i zdobył uznanie za poruszenie ważnych problemów społecznych, takich jak nadużywanie alkoholu, gwałt i przemoc, nastoletnia ciąża, w pouczający i innowacyjny sposób. Począwszy od trzeciego sezonu, serial zwrócił również uwagę odbiorców z zagranicy, obecnie toczą się negocjacje celem upublicznienia wersji językowych oraz licencyjnych praw do muzyki. Widzowie mogą śledzić życie swoich bohaterów na Facebook’u, Instagramie i Snapczacie. Zdjęcia i filmy, które na nich umieszcza moderator, mają sprawiać wrażenie, że kreowane postacie istnieją naprawdę, a filmowa fikcja staje się rzeczywistością. Na wirtualnych stronach dostępne są również wpisy bohaterów, prowadzących rozmowy ze sobą na Facebook’u i innych portalach społecznościowych.
Twórcy prostego serialu dla młodzieży zadbali o wszystkie detale, od dialogów po obsadę aktorską, która według krytyków jest fenomenalna. Rozmowy pomiędzy bohaterami nie są wymuszone czy sztuczne, ale wiarygodne z interesującą narracją, do całości sukcesu przyczyniła się również muzyka. Całość sprawia, że jest to najbardziej realistyczny serial z życia nastolatków ostatnich lat. Norweskie media podkreślają, że jeszcze nigdy w historii telewizji norweskiej w taki sposób nie pokazano zauroczenia między chłopakami. Ważną postacią serialu, która zwróciła szczególną uwagę jest Isak, przyjaciel Evena, grany przez Tarjei Sandvik Moe.
Nagrody i wyróżnienia
Skam został okrzyknięty najlepszym serialem telewizyjnym w 2015 roku przez NATT&DAG. Serial zdobył też pięć nagród przyznawanych przez Gullruten 2016 r: za najlepszy serial TV, najlepsza nowa seria programów i tegoroczna innowacja, nagroda za najlepszy montaż serialu telewizyjnego (Ida Vennerød Kolstø) oraz innowacji (Julie Andem i Mari Magnus). Sukces w Norwegii odbierany jest głównie przez pryzmat pracy dziennikarskiej jaki włożyli przy produkcji reżyser, a także copywriterzy. Przed rozpoczęciem zdjęć, przeprowadzili oni wiele rozmów z norweskimi szesnastolatkami i siedemnastolatkami o tym jak wygląda ich życie, imprezowanie, codzienność, problemy.
Kreacje
Pierwszy sezon
Sezon zawiera 11 odcinków, rozpoczyna się późnym latem 2015, poznajemy w nim główną bohaterkę Evę (Lisa Teige) i jej przyjaciół Noorę (Josefine Frida Pettersen), Vilde (Ulrikke Falch), Sanę (Iman Meskini), Chrisę (Ina Svenningdal) i innych. Duża część tej serii opowiada o burzliwym związku Evy z chłopakiem Jonasem.
Drugi sezonSeria drugiego sezonu składa się z 12 odcinków, główną bohaterką tej części jest Noora Sætre (Josefine Frida Pettersen). W tej części dowiemy się o życiu bohaterki w semestrze letnim w szkole Hartvig Nissen, a zwłaszcza o jej relacji z rówieśnikiem Williamem (Thomas Hayes). Odcinek czwarty sezonu poświęcony został okresowi Wielkanocy.
Trzeci sezon
Seria trzecia zawiera 10 odcinków i trwa w semestrze jesienno-zimowym (2016), w drugim roku emisji serialu spotykamy się z poznanymi już wcześniej głównymi bohaterami norweskiego liceum. Sezon kręci się wokół spraw związanych z Izakiem Valtersen w tej roli wysąpił Tarjei Sandvik Moe i jego zauroczeniem o dwa lata starszym kolegą Evenem (Henrik Holm).
Postacie drugoplanowe
Marit Synnøve Berg jako mama Evy
Justina Diekontaite jako Argentina
Carl Martin Eggesbø jako Eskild Tryggvason
Ulrikke Falch jako Vilde Lien Hellerud
Thomas Hayes jako William Magnusson
Marlon Valdés Langeland jako Jonas Noah Vasquez
Cecilie Martinsen jako Ingrid Theis Gaupseth
Iman Meskini jako Sana Bakkoush
Rakel Øfsti Nesje jako Linn Larsen Hansen
Johan Ratvik jako Igor
Elias Selhi jako Elias
Ina Svenningdal jako Chris Berg
Herman Tømmeraas jako Christoffer Schistad
Fredrik Vildgren jako Nikolai Magnusson
Kristina Ødegaard jako Sara Nørrstelien
Henrik Holm jako Even Bech Næsheim
Ruby Dagnall jako Emma W. Larzen
Gościnnie wystąpili
Uczniowie gimnazjum Hartvig Nissen skoleAstrid Smeplass
Marius Borg Høiby
Pa, Pa don't copy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz