poniedziałek, 2 listopada 2015

Lemur katta

Hej w dzisiejszym poście sorry, że wczoraj nic nie dałam ale, że wczoraj był dzień Wszystkich świętych więc najpierw jechałam na jedne groby a potem na drugie i do dziadków na obiad a potem już nic ciekawego nie robiłam.

Lemur katta

Lemur kattaLemur katta (Lemur catta) – gatunek małpiatki z rodziny lemurowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Lemur.

Cechy
  • długi ogon (ponad 40 cm) z 13-15 białymi i czarnymi obrączkami.
  • długość ciała bez ogona 35-50 cm
  • masa ciała 2,5-5 kg
  • ubarwienie popielate
  • sierść gęsta i wełnista
  • głosy zbliżone do kociego mruczenia i pisków

  • Ring tailed lemur and twins.jpgWystępowanie i pożywienie
    Żyje w południowo-zachodniej części Madagaskaru. na otwartych, suchych i skalnych, rzadko na zalesionych terenach (tryb życia naziemny) tworząc grupy złożone z 5-20 osobników. Chroni się w jaskiniach. Owocożerny, zjada również liście i nasiona, a jedynie okazjonalnie owady.
     
    Zachowanie
    Lemury katta stosunkowo dużo czasu spędzają na ziemi, nie oddalając się jednak zbytnio od swoich drzew, gotowe do natychmiastowego powrotu w przypadku najmniejszego zaniepokojenia. Aktywne wyłącznie w ciągu dnia.
    Po 4,5-miesięcznej ciąży samica rodzi 1–2, rzadziej 3 młode, które wczepiają się w futro na brzuchu matki i wiszą tam, nie krępując swobody jej ruchów, do ukończenia 2 tygodnia życia. Po tym okresie przechodzą na grzbiet rodzicielki i zostają tam do momentu osiągnięcia sprawności pozwalającej im poruszać się wraz z grupą. 30 do 50% młodych ginie przed osiągnięciem pierwszego roku życia. W niewoli odnotowano lemura katta żyjącego 25 lat. Zarówno samce jak i samice posiadają gruczoły nadgarstkowe wielkości około 1cm znajdujące się na wewnętrznej powierzchni przedramienia prawie 25 cm powyżej stawu nadgarstkowego. To cecha wspólna dla rodzajów Lemur i Hapalemur. Obie płcie posiadają również gruczoły w okolicy odbytu. Samce dodatkowo, gruczoły ramienne na górnej części klatki piersiowej. Służą one do znakowania terytorium i ustalania hierarchii. Znane są również walki z wykorzystaniem ogonów przesączonych zapachem z gruczołów nadgarstkowych oraz ramiennych, podczas których rywal eksponuje swój ogon machając nim w kierunku przeciwnika.

    Ring tailed lemurs.jpgOchrona
    Gatunek ten, jak wszystkie Lemuridae spp., jest objęty konwencją CITES (załącznik I). Występuje na kilku obszarach chronionych, każdy z nich oferuje różny poziomy ochrony, w rezerwacie Mahafaly podjęto działania na rzecz ochrony in situ. W działania protekcyjne zaangażowani są mieszkańcy (również dzieci w wieku szkolnym). Ochrona podejmowana jest również w strefach peryferyjnych rezerwatu ze względu na duży wpływ na ekoturystykę oraz inne korzyści dla miejscowej ludności.

    W kulturze
    Lemury katta zostały wypromowane przez cykl filmów animowanych Madagaskar oraz telewizyjny serial animowany Pingwiny z Madagaskaru, w których przedstawicielem tego gatunku jest Król Julian XIII.

     



    Ringhalelemur







    Pa, Pa don't copy

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz