niedziela, 15 listopada 2015

Fossa madagaskarska

Hej  w dzisiejszym poście a, że wczoraj moja pani wychowawczyni pisała do mojej  mamy, że dziś nie ma niemieckiego :) to mam na 8:55.
Na pewno każdy wie o tych zamachowcach we Francji straszna jest to rzecz ale ja nie mogę zrozumieć jednej sprawy czemu taki zamachowiec czy jak ich tam nazwać bo dla mnie to już nie jest człowiek tylko odłam społeczeństwa (nie no żartuje) taki islamista zabij siebie w imię ich religii to po co zabijają ludzi a i tak na sam koniec popełniają samobójstwo.
Według mnie taki islamista jak chce się zabić to czemu nie pójdzie do lasu i tam się zabije tylko pójdzie do miejsc gdzie siedzą ludzie zadowoleni ze swojego życia i pozabija z zimą krwią.

 Fossa madagaskarska

Fossa madagaskarskaFossa madagaskarska, fossa (Cryptoprocta ferox) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych (Eupleridae), wcześniej zaliczany do wiwerowatych (Viverridae), jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta, największy ze ssaków drapieżnych występujących na Madagaskarze.

Występowanie
Fossa jest endemitem Madagaskaru. Zasiedla tereny zalesione, od nadmorskich nizin po górzyste tereny do wysokości 2000 m n.p.m.

Charakterystyka
Osiąga długość 60-85 cm i posiada ogon o zbliżonej długości. Przeciętna wysokość w kłębie wynosi 37 cm. Są gatunkiem terytorialnym. Zajmowany teren zaznaczają wydzieliną gruczołów zapachowych. W okresie godowym wykazują agresję. Polują na małe kręgowce oraz na owady.
Populację fossy szacuje się na ok. 2500 dorosłych osobników. Gatunek został uznany za zagrożony wymarciem, został objęty konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II).

Fossa w kulturze popularnej
W kulturze popularnej gatunek został sportretowany w animowanym filmie Madagaskar (2005). Fossy są tam głównymi czarnymi charakterami. Pokazane jest, jak polują na lemury (co zresztą jest zgodne z prawdą), jednak w filmie jest wiele nieścisłości. W odróżnieniu od filmowej rzeczywistości fossy nie polują w stadach, a co za tym idzie nie byłyby zagrożeniem dla zwierząt tak dużych jak zebry. Dodatkowo w filmie nazwa gatunku napisana jest z błędem – "foosa", co jest zgodne z angielską wymową ["fusa"], ale nie z pisownią.

Ciekawostki
Jedyna para foss w Polsce mieszkała od marca 2009 roku we wrocławskim zoo. W styczniu 2010 r. samica pogryzła samca, który zdechł. Aktualnie we wrocławskim zoo jest tylko jedna fossa. W ramach akcji „Gmino przytul żyrafę” zwierzę wzięła pod opiekę redakcja magazynu „Wrocławianin”.
 

 






Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz