Jutro post będzie rano albo popołudniu.
A w następnym tygodniu od czwartku do niedzieli postów nie będzie bo na działkę jadę :)
Kapodziób
Kapodziób (Cereopsis novaehollandiae) – gatunek dużego ptaka z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący wyspy położone u południowych wybrzeży Australii oraz w Cieśninie Bassa. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cereopsis.
Systematyka
Wyróżniono dwa podgatunki C. novaehollandiae:
- C. novaehollandiae novaehollandiae – południowa Australia, Tasmania.
- C. novaehollandiae grisea – Archipelag Recherche
Kapodzioby osiągają długość ciała 70-90 cm, długość skrzydła 45-50 cm, rozpiętość skrzydeł 137-160 cm oraz masę ciała 3,5-5 kg. Samce są nieco większe od samic. Charakteryzuje się krótką szyją i małą głową oraz krótkim, tępym dziobem, pokrytym prawie do końca zielonkawą woskówką. Nogi są różowe z czarnymi palcami o mocnych pazurach i głęboko wciętych błonach pławnych. Upierzenie jest popielate z ciemniejszymi plamami na skrzydłach.
Tryb życia
Żyje na otwartych, trawiastych stokach. Ptak ten prowadzi głównie lądowy tryb życia, rzadko wchodzi do wody. Żywi się pokarmem roślinnym, żerując na trawiastych plażach i stokach. Poza sezonem lęgowym towarzyski, przemieszcza się w niewielkich stadach. Kapodzioby do lęgów przystępują w chłodnej porze roku (lipiec - sierpień). Gniazdo jest umieszczane na ziemi, w dołku pod skałami i krzewami. Samica składa 4-5 jaj które wysiaduje przez 34-37 dni
.
Pa, Pa don't copy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz