niedziela, 21 października 2018

Perkozek zwyczajny

Hej

Więc od jutra zaczynam kalendarz (czyli zdęcia zwierząt typowo Halloweenowe będą pojawiać się na początku postu) link ----> Małe info z nadchodzącym Halloweenem (tu jest wszystko opisane ;* 

Perkozek zwyczajny

Perkozek zwyczajny Perkozek zwyczajny, perkozek (Tachybaptus ruficollis) – gatunek niewielkiego wędrownego ptaka wodnego z rodziny perkozów, zamieszkującego Europę poza jej północno-wschodnim skrajem oraz południową i środkową Afrykę i południową Azję. Ptaki z populacji środkowoeuropejskiej zimują w Europie Zachodniej i basenie Morza Śródziemnego. Przeloty: marzec i listopad.
Cechy gatunku 
Ubarwienie godowe wiosną – przód brązowy ze srebrzystobiałym połyskiem, policzki i gardło kasztanowe, kąt dzioba żółty. Ubarwienie spoczynkowe jesienią i zimą – wierzch brązowy, boki i spód brudnobiałe, biaława pierś, jasnożółta szyja. To płochliwy ptak, dlatego nie widuje się go raczej na wodach otwartych. Jako jedyny perkoz gniazduje dwa razy w roku i jest zarazem najmniejszym przedstawicielem rzędu. Zwykle jego obecność zdradza tylko głos – krótkie "bi, bi, bi" (w czasie gniazdowania zmieniające modulacje podnosząc się i opadając) lub pojedyncze "nit". W czasie toków słychać zarówno samca jak i samicę. Prawdopodobnie oboje wiążą się na stałe. Samiec w czasie zalotów stroszy pióra, bije dziobem po wodzie, rozpryskuje ją i nurkuje. Staje się bardzo wojowniczy, odganiając ze swojego terytorium intruzów.
 
Wymiary średnie
długość ciała ok. 25–27 cm
rozpiętość skrzydeł 40 cm
masa ok. 120–300 g
 
Biotop 
Małe, śródlądowe, gęsto zarośnięte zbiorniki wodne.
 
Gniazdo 
W płytkiej wodzie między trzcinami budowane przez oboje rodziców z roślin wodnych. Za każdym razem, gdy wracają do gniazda nurkują i przynoszą trochę roślin.
 
Jaja 
Wyprowadza dwa lęgi w roku, składając w marcu i czerwcu zazwyczaj 5 do 6 jaj, które wraz z gniciem roślin budujących gniazdo stają się brunatne. Rodzice wysiadują je na przemian.
 
Wysiadywanie i młode 
Jaja są wysiadywane przez okres 20 do 21 dni. Zagniazdowniki, pisklęta osiągają samodzielność po około 45 dniach. Po wykluciu gniazdo nie traci znaczenia. Małe ptaki korzystają z niego dla wypoczynku i rozgrzania się, choć w tym celu wchodzą też na grzbiety rodziców. Upierzenie piskląt jest podobne do szaty spoczynkowej, pokryte czarnym puchem z rudymi podłużnymi pasami na grzbiecie, a na głowie mała srebrzysta plamka koło ucha. W razie niebezpieczeństwa ojciec i matka nurkując gwałtownie rozpryskują gejzery wody.
 
Pożywienie 
Drobne zwierzęta wodne, owady i ich larwy.
 
Ochrona 
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
 
Występowanie w Polsce 
Spotykany w całym kraju, częściej na nizinach.
 
 Mapa występowania 
 
Zwergtaucher 060319 3.jpg 
Little Grebe (or Dabchick), Tachbaptus ruficollis, at Marievale, Nature Reserve, Gauteng, South Africa (29429354385).jpg 
 Tachybaptus ruficollis 2 (Marek Szczepanek).jpg 
  
Dvergdykker (nominatformen) 
  


Pa, Pa don't copy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz