poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Lemuria czerwonobrzucha

Hej
Znalezione obrazy dla zapytania zwierzęta wielkanocne
Znalezione obrazy dla zapytania zwierzęta wielkanocne\
Podobny obraz
Znalezione obrazy dla zapytania zwierzęta wielkanocne
Znalezione obrazy dla zapytania zwierzęta wielkanocne

Wakacje - Wielkanoc  Tapeta
Znalezione obrazy dla zapytania zwierzęta wielkanocne
Podobny obraz
 
 Lemuria czerwonobrzucha

Lemuria czerwonobrzuchaLemuria czerwonobrzucha, lemur czerwonobrzuchy (Eulemur rubriventer) – gatunek ssaka z rodziny lemurowatych (Lemuridae) występujący na wschodnim Madagaskarze, w lasach deszczowych.

Wygląd
Zwierzę o długości 36-54 cm, ważące 2-3 kg. Sierść brązowa, z białymi otoczkami wokół oczu, samice wyróżniają się białym brzuchem i szyją. Czarny ogon mierzy 46-54 cm. Samce posiadają po bokach głowy gruczoły zapachowe, którymi oznaczają swój teren.

Eulemur rubriventer 4 (Wroclaw zoo).JPGTryb życia
Żyją w niewielkich grupach liczących ok. 5 osobników, które zazwyczaj tworzy para dorosłych i ich młode. Stadu przewodzi samica. Prowadzą dzienny tryb życia. Żywią się głównie roślinami - kwiatami, owocami i liśćmi, czasem zjadają też bezkręgowce. Porozumiewają się za pomocą głosu, a także za pomocą sygnałów zapachowych. W kontaktach między osobnikami dużą rolę odgrywa również iskanie.

Rozmnażanie
Zwierzęta te są monogamiczne, łączą się w pary na całe życie. Okres godowy wypada w maju i czerwcu, samica po ok. 127 dniach ciąży rodzi 1-2 młode, które następnie karmi mlekiem przez ok. 5 miesięcy. Przez pierwsze dwa tygodnie młodymi zajmuje się wyłącznie matka, potem samiec zaczyna pomagać przy opiece. Po pięciu tygodniach często zdarza się, że dziećmi zajmuje się głównie ojciec. Lemury czerwonobrzuche osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat.

Zagrożenie
Lemurie czerwonobrzuche zostały zakwalifikowane jako gatunek zagrożony wyginięciem. Ich populacja liczy 10 000 do 100 000 osobników. Głównym zagrożeniem jest dla nich wycinka lasów deszczowych. Zwierzęta te są także chwytane przez ludzi i gatunki przybyłe na Madagaskar z człowiekiem, takie jak psy i koty. Naturalnymi wrogami lemurów są fossy i węże.

Utbredningsområde




Pa, Pa don't copy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz