wtorek, 15 września 2015

Tygrys chiński

Hej wam leże sobie w łóżku a obok mnie jest Pluto( bo dziadki pojechali dziś do sanatorium na 3 tygodnie i Plutka u nas wczoraj zostawili)  słucham muzyki. Ale plus jest taki, że nie siedzę w szkole.
Dziś 3 odcinek polskiego serialu ( kocham ten serial) a po północy powtórka 1 odcinka o mnie się  nie martw 3 sezonu :)

  Tygrys chiński

Tygrys południowochińskiTygrys południowochiński, tygrys chiński (Panthera tigris amoyensis) – podgatunek tygrysa azjatyckiego, ssaka z rodziny kotowatych (Felidae), najbardziej zagrożony wyginięciem ze wszystkich tygrysów i drugi skrajnie zagrożony gatunek ssaka w Chinach – po pandzie wielkiej.

Zasięg występowania
Lasy południowych Chin.

Charakterystyka
Tygrys południowochiński jest jednym z mniejszych tygrysów. Dojrzały samiec osiąga przeciętnie długość 250 cm (razem z ogonem) przy średniej masie ciała ok. 150 kg. Samice osiągają odpowiednio – 230 cm i 110 kg.
W ciągu 40 lat człowiek doprowadził do zagłady 4000 tygrysów chińskich. W 1990 naliczono 12 osobników. Niepotwierdzone dane z chińskiego ministerstwa leśnictwa mówią o mniej niż 20 osobnikach żyjących na wolności, chociaż już w późnych latach osiemdziesiątych spotykano tylko nieliczne osobniki w okolicach gór Guangdong dzielących prowincje Hunan i Jiangxi. Ostatni tygrys chiński znajdujący się na terenie południowych Chin został zastrzelony w roku 1984. W następnych 20 latach, nie spotkano już naocznie tych zwierząt, jedyne ślady ich istnienia pochodzą z niepotwierdzonych źródeł. Eksperci szacują, że nawet jeśli jakieś tygrysy chińskie przetrwały, w ciągu następnych 3–5 lat zakończą swoje istnienie biologiczne jako gatunek. Osobniki hodowane w ogrodach zoologicznych są zbyt blisko spokrewnione i jest ich za mało, aby odtworzyć w pełni zdrową populację.
 





Pa, Pa don't copy jeszcze dziś coś dam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz