Według mnie Gdańsk to najładniejsze miasto w całej Polsce inne tez są ładne ale w Gdańsku się urodziłam i tu mieszkam :)
I nie dam tu wszystkiego ale te najważniejsze rzeczy takie jak zabytki i podstawowe informacje o Gdańsku.
Post o najciekawszych miejscach pojawi się osobno może dziś albo jutro (czyli dziś ) tak po południu
Zapraszam do czytania :)
W Gdańsku wszystkim obywatelom dobrze jest znana opowieść o Panience z Okienka, która wyglądała przez okno na Ulicy Mariackiej o tym dowiecie się w innym poście.
Herb
Flaga
Gdańsk (kaszb. Gduńsk], łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
Gdańsk z 461 489 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem liczby ludności, a siódme miejsce pod względem powierzchni – 261,96 km². Ośrodek aglomeracji gdańskiej. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.
Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.
Geografia
Warunki naturalne
Miasto jest położone nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Wisły. Gdańsk leży na Żuławach Wiślanych, nadbrzeżna jego cześć na Mierzei Wiślanej, a zachodnie jego krańce na Pobrzeżu Kaszubskim i Pojezierzu Kaszubskim. Położenie Gdańska w obrębie czterech odmiennych jednostek fizycznogeograficznych powoduje duże zróżnicowanie przestrzenne warunków środowiska przyrodniczego na jego terenie. Na ukształtowanie terenu, układ hydrograficzny i parametry klimatyczne wpływa ponadto położenie miasta w strefie nadmorskiej, charakteryzującej się specyficznym oddziaływaniem morza na środowisko przyrodnicze lądu.
Klimat
Klimat w rejonie Gdańska uzależniony jest od morza, które działa jak pompa cieplna – latem odbiera ciepło, a zimą je oddaje. Skutkiem tego wiosna zaczyna się stosunkowo późno (w maju), temperatury powietrza latem są niższe od średniej krajowej (odczuwaną temperaturę dodatkowo obniża bryza morska) choć słońce mocno nagrzewa wodę w Zatoce Gdańskiej (do 24 °C). Jesień ciepła i pełna słońca trwa do października, zimy natomiast są raczej łagodne (w niektóre zimowe miesiące nie ma ani dnia mrozu a znaczniejszy opad śniegu nie utrzymuje się zwykle na gruncie dużo dłużej niż przez dwa tygodnie w roku). Wiatry wieją z różnych stron zależnie od pory roku. W lecie najczęściej z zachodu i północnego zachodu, zimą od lądu. Charakterystyczne dla wybrzeża są też wiatry sztormowe, które zasadniczo wieją zimą i osiągają zawrotne prędkości.
Park w Oliwie
Zieleń miejska
Do zasobów przyrodniczych miasta należy duża powierzchnia zieleni. Tereny lasów i zieleni zajmują w Gdańsku łącznie 24% powierzchni całkowitej miasta. Do terenów zieleni zalicza się tereny leśne (4589 ha), zieleń miejską (592 ha) i ogrody działkowe (957 ha). Z terenów zieleni urządzonej największe znaczenie mają duże obszary parkowe. Na obszarze miasta znajduje się 21 miejskich, ogólnie dostępnych parków, zajmujących łącznie powierzchnię ponad 180 ha. Największymi są Park im. Ronalda Reagana (40 ha), Park Zaspa im. Jana Pawła II (25 ha), Park Oruński (19 ha), Park Steffensa (13,6 ha), Park Oliwski (11,3 ha), Park nad Opływem Motławy (11 ha), Park Brzeźnieński (ok. 10 ha) oraz m.in. Park Jelitkowski, Park im. Jana Pawła II i tereny o charakterze parkowym wzdłuż Alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.
Obszary i obiekty przyrodnicze chronione
W Gdańsku znajdują się duże połacie lasu, rosnącego na obszarach o urozmaiconej rzeźbie terenu, obfitujących w liczne wzniesienia (wyniosłości morenowe) i doliny. Taka rzeźba terenu sprzyja występowaniu unikatowych dla tego regionu, podgórskich gatunków flory. W północno-zachodniej części miasta lasy te sąsiadują bezpośrednio z terenami mieszkalnymi i głównymi ośrodkami miejskimi. Obszary o dużym znaczeniu przyrodniczym i krajobrazowym znajdujące się na terenie Gdańska (w 2008 roku było to w sumie 6005 ha, czyli 22,9% powierzchni miasta[) objęte są ochroną prawną w czterech obszarach chronionego krajobrazu (z których największe znaczenie ma południowa część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i znajdujące się na jego terenie Lasy Oliwskie), pięciu rezerwatach przyrody (położonych w obrębie wyżej wymienionych obszarów chronionych), dwóch zespołach przyrodniczo–krajobrazowych oraz w obrębie trzynastu użytków ekologicznych.
W granicach administracyjnych miasta znajduje się 166 pomników przyrody: 125 pojedynczych drzew, 29 grup drzew, 1 aleja parkowa, 9 głazów narzutowych i 2 pomniki powierzchniowe. Tak duża ilość stawia je w czołówce Polskich miast pod względem ich ilości. Wśród drzew uznanych za pomniki przyrody najwięcej jest buków i dębów. Pomniki te miejscami skupione są blisko siebie, między innymi w rejonie starego Wrzeszcza, w parku Steffensa i w rejonie starej Oliwy.
Historia
Zestawienie chronologiczne
Przez ponad tysiąc lat swojej historii miasto Gdańsk było częścią:
Średniowiecze W X wieku Mieszko I przyłączył Pomorze Wschodnie z Gdańskiem i Zachodnie ze Szczecinem oraz Kołobrzegiem do Polski. W 997 roku w mieście przebywał w drodze do Prus święty Wojciech. W latach 60. XI wieku powstał u ujścia Motławy do Wisły gród obronny. Po zwycięskiej wojnie z Pomorzanami Bolesław III Krzywousty odzyskał dla Polski całe Pomorze Zachodnie i zdobył Pomorze Przednie. W latach 1217 i 1227 miały miejsce wyprawy pomorskie Leszka Białego i ustanowiono zwierzchność Polski nad Pomorzem Gdańskim. Po objęciu rządów na Pomorzu Gdańskim przez Świętopełka II, nastąpił okres uniezależnienia się regionu. W 1263 miasto otrzymało prawa miejskie wzorowane na prawie lubeckim. W roku 1271 Brandenburczycy zajęli miasto. Mściwój II dzięki pomocy Bolesława Pobożnego odzyskał miasto szturmem w 1272 roku. 15 lutego 1282 w wyniku układu w Kępnie władca Wielkopolski, Przemysł II, uzyskał zwierzchnictwo nad Pomorzem Gdańskim.
Dzieje nowożytne (XVI–XIX wiek)
W czasie wojny polsko-krzyżackiej (1519–1521), w dniach 8–10 listopada 1520 posiłkujący Krzyżaków niemieccy landsknechci ostrzelali Gdańsk z Biskupiej Górki. W 1525 miał miejsce tumult gdański – wystąpienie luterańskiego pospólstwa i plebsu przeciwko burmistrzowi Eberhardowi Ferberowi, które obaliło stary magistrat. 17 kwietnia 1526 król Zygmunt wkroczył do Gdańska na czele 8-tysięcznego wojska, rozkazał ściąć buntowników i rozszerzył uprawnienia swojego burgrabiego. 5 stycznia 1556 roku kasztelanem Gdańska został Jan Kostka, który był nim do kwietnia 1574. Król Zygmunt August specjalnym dekretem tolerancyjnym dla Gdańska z 1557 uspokoił nastroje społeczne i położył kres walkom religijnym w mieście. W roku 1568 Zygmunt August postawił Jana Kostkę na czele świeżo powołanej Komisji Morskiej. Dnia 20 czerwca 1570 sejm zatwierdził tzw. Konstytucje Gdańskie, które precyzowały zwierzchnie prawa króla polskiego i Rzeczypospolitej w Gdańsku oraz na morzu. Dnia 16 grudnia 1577 Stefan Batory potwierdził przywileje miasta i rozszerzył tolerancję religijną na inne wyznania. Gdańsk stał się schronieniem dla obcokrajowców prześladowanych w swoich krajach za przekonania religijne, wśród których były osoby wybitne i uzdolnione.
28 listopada 1627 na redzie gdańskiej rozegrała się morska bitwa pod Oliwą. 3 maja 1660 zawarcie pokoju oliwskiego zakończyło okres potopu szwedzkiego.
Gdańsk 1575r
Historia najnowsza (XX–XXI wiek)
Od 1920, na mocy traktatu wersalskiego Gdańsk ponownie stał się wolnym miastem. Polska odpowiadała za politykę zagraniczną i obronną miasta, koleje, pocztę, miała także składnicę wojskową na Westerplatte, prawo swobodnego używania portu gdańskiego, a samo miasto było w unii celnej z Polską. Według szacunków w 1923 ludność polska mogła stanowić 15% mieszkańców miasta, a w 1939 – ok. 10%. W 1925 na terenie Wolnego Miasta została utworzona archidiecezja gdańska. W 1933, po dojściu nazistów do władzy i utworzeniu III Rzeszy, rozpoczęły się prowokacje antypolskie oraz prześladowania polskich działaczy i organizacji.
1 września 1939 salwa z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte była drugim tuż po bombardowaniu Wielunia atakiem na Polskę rozpoczynającym II wojnę światową. Na początku II wojny światowej Gdańsk stanowił silny ośrodek polskiej konspiracji, ale wielu konspiratorów zginęło na skutek denuncjacji gdańskich Niemców.
Pod koniec marca 1945 wojska radzieckie i polskie wchodzące w skład II Frontu Białoruskiego przystąpiły do szturmu na miasto. 30 marca 1945 miasto zostało zdobyte i w znacznej części zniszczone. Zniszczeniu uległo m.in. 90% zabytkowego śródmieścia, przy czym szacuje się, że ok. połowy zniszczeń powstało w rezultacie nalotów lotniczych w trakcie wojny bądź ostrzału artyleryjskiego podczas walk, zaś drugą połowę stanowiło burzenie miasta przez wojska sowieckie.
W rezultacie konferencji poczdamskiej Gdańsk wrócił do Polski
Architektura
Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu.
Istotne zabytki Gdańska znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny), główne znajdują się wzdłuż Drogi Królewskiej reprezentacyjnej ulicy Gdańska – Długiej. Na Głównym Mieście znajduje się również Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP – największa średniowieczna świątynia z cegły na świecie. Do 1939 istniała Wielka Synagoga.
Do ważnych miejsc w Gdańsku należy również Westerplatte, Twierdza Wisłoujście oraz Oliwa, gdzie znajduje się zespół archikatedralny.
Zabytki architektury Gdańska pochodzą z różnych okresów. Można je zaliczyć do:
- budowli gotyckich – pozostałości miejskich umocnień obronnych, kilkanaście kościołów, ratusze miejskie, Wielki Młyn i Dwór Bractwa św. Jerzego. Niektóre z tych zabytków znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
- budowli renesansowych – ratusz staromiejski, część kamieniczek mieszczańskich, Dwór Artusa, Zielona Brama i Katownia
- budowli manierystycznych – Wielka Zbrojownia, Złota Brama, Złota Kamienica, Dom Przyrodników
- budowli barokowych – Kaplica Królewska, część kamieniczek mieszczańskich, Pałac Opatów w Oliwie
Gospodarka
Gdańsk jest dużym ośrodkiem gospodarczym nad Morzem Bałtyckim.
W okresie Wolnego Miasta Gdańska, znaczne wpływy Republiki Weimarskiej na Wolne Miasto Gdańsk, spowodowały podjęcie decyzji o budowie portu w Gdyni przez Polskę. Port ten do II wojny światowej wyprzedził pod względem ilości przeładowanych towarów port w Gdańsku.
Po wojnie nastąpiła odbudowa miasta. Odbudowano port oraz powstała zewnętrzna nowa część portu zwana Portem Północnym. Zostały odbudowane stocznie.
W Gdańsku po wojnie zlokalizowano następujące stocznie: Gdańska Stocznia "Remontowa" S.A., Stocznia Gdańsk S.A., Stocznia Północna, Stocznia Wisła. Obecnie
W Gdańsku działalność gospodarczą prowadzi około 52 tys. podmiotów. Z listy 500 największych firm polskich (według przychodów ze sprzedaży) pisma Polityka swoje główne siedziby w Gdańsku w 2012 roku posiadało dziesięć firm[. Są to przedsiębiorstwa z branży stoczniowej (Gdańska Stocznia "Remontowa", Crist – największa prywatna stocznia w Polsce), petrochemicznej (Grupa Lotos w tym Petrobaltic), energetycznej (Elektrociepłownie Wybrzeże, Energa, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej), odzieżowej (LPP), metalowej (Glencore), materiałów budowlanych (Mercor) i handlu detalicznego (Jysk).
W Gdańsku corocznie odbywa się kilkadziesiąt imprez o charakterze targów branżowych. Wiele z nich organizują Międzynarodowe Targi Gdańskie. Długoletnią tradycję mają gdańskie targi branży morskiej Baltexpo. Poprzednio targi odbywały się najczęściej na halach wystawienniczych przy ulicy Beniowskiego w Oliwie, obecnie w nowej lokalizacji w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku Letnicy nieopodal stadionu.
Z końcem grudnia 2013 roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Gdańsku obejmowała ok. 13,9 tys. mieszkańców, co stanowi stopę bezrobocia na poziomie 6,6% do aktywnych zawodowo.
Obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku Widziałam te odciski palców na tych murach łza w oku się kręci głupi Niemcy potrafili tylko zabijać
Ciekawostki
W Gdańsku odbywają się największe międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów z niego na świecie Amberif
Ważniejsze centra handlowe
Uczelnie
W Gdańsku swą siedzibę ma 14 szkół wyższych w tym 6 wyższych szkół państwowych i kilka wyższych szkół niepublicznych powstałych po 1989 roku. W 2008 studiowało na nich łącznie 78 626 studentów, co czyni z Gdańska jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce.
Uczelnie publiczne:
- Uniwersytet Gdański – powołany 20 marca 1970, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (28 584 studentów).
- Politechnika Gdańska – jedna z najstarszych uczelni technicznych w Polsce. Założona 6 października 1904. Jako uczelnia polska funkcjonuje od 24 maja 1945 (21 638 studentów).
- Gdański Uniwersytet Medyczny – najstarsza samodzielna uczelnia medyczna w Polsce, założona w 1945, jej historia sięga 1454 roku (4 936 studentów).
- Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu (w skrócie AWFiS) – dwuwydziałowa uczelnia z siedzibą w Gdańsku-Oliwie (3784 studentów).
- Akademia Sztuk Pięknych działalność rozpoczęła tuż po wojnie w 1945.
- Akademia Muzyczna – założona w 1947. 2007–2008 obchodziła jubileusz 60-lecia (655 studentów).
- Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku (3878 studentów)
- Wyższa Szkoła Bankowa (3799 studentów)
- Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna (3737 studentów)
- Ateneum – Szkoła Wyższa (2600 studentów).
- Wyższa Szkoła Zarządzania (2405 studentów)
- Gdańska Szkoła Wyższa (1041 studentów)
- Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna (556 studentów)
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych – Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny PJATK w Gdańsku
- Gdańskie Seminarium Duchowne
Muzea
- Oddział Sztuki Dawnej
- Oddział Zielona Brama
- Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów
- Oddział Etnografii – Spichlerz Opacki
- Gdańska Galeria Fotografii
- Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
- Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim
- Ratusz Głównego Miasta
- Dwór Artusa
- Dom Uphagena
- Wartownia Nr 1 na Westerplatte
- Muzeum Zegarów Wieżowych – kościół św. Katarzyny ul. Rajska
- Muzeum Gdańskiego Sportu i Turystyki
- Muzeum Poczty Polskiej
- Muzeum Bursztynu
- Twierdza Wisłoujście
- Spichlerz na Ołowiance
- Żuraw
- SS Sołdek
Kina
- Multikino (10 sal) moje ukochane kino
- Kinoplex (8 sal)
- Cinema City Krewetka (8 sal)
Współpraca międzynarodowa
Miasta partnerskie
|
|
|
Kościół Mariacki w Gdańsku (konkatedra) – największy ceglany kościół na świecie
Ulica Mariacka w Gdańsku
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Wielka Zbrojownia w Gdańsku
Brama Złota w Gdańsku
Zielona Brama w Gdańsku
Kaplica Królewska w Gdańsku zbudowana w latach 1678–1681 dla króla Polski Jana III Sobieskiego
Bazylika archikatedralna w Gdańsku-Oliwie
Pałac Opatów w Oliwie(oliwa od mojego osiedla to jakieś 30 minut na piechotę a 10 minut tramwajem )
Twierdza Wisłoujście byłam tam rok temu z klasą super widok na wierzy
Widok z wieży Kościoła św. Katarzyny na Główne Miasto
Wysokościowce na terenie Starego Miasta – hotel oraz budynki biurowe
Stocznia Gdańska, 2009 mój dziadek pracował kiedyś w stoczni
Kontenerowiec Maersk w głębokowodnym terminalu kontenerowym
Biurowiec Grupy Lotos
Centrum biznesowe Olivia Business Centre
Arkońska Business Park – centrum biznesowe w Gdańsku-Oliwie
Gdańsk Główny
tramwaj Gdański
Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Wnętrze Terminalu 2 Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy
Polski prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Nowym Porcie
Zabytkowy dworzec Gdańsk Główny w tle dworzec autobusowy
Przystanek SKM Gdańsk Żabianka–AWFiS moje osiedle
Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha Zaspa
Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Uniwersytet Gdański – gmach Wydziału Nauk Społecznych
Filharmonia Bałtycka
Opera Bałtycka we Wrzeszczu u moich dziadków na osiedlu
Teatr Wybrzeże
Ratusz obecnie siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (statek Sołdek)
Najstarsza część gmachu Biblioteki Gdańskiej (1902–1904) Bibliotheca Senatus Gedanensis, zał. 22 czerwca 1596 r. (od 1955 – Biblioteka Gdańska PAN)
Pojezuicki kościół kolegialny św. Ignacego Loyoli
Konkatedra greckokatolicka św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Bogurodzicy
Prawosławna cerkiew konkatedralna św. Mikołaja
Pierwszy Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów
Meczet w Gdańsku
Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu
PGE Arena Gdańsk u moich dziadków na osiedlu
Hala Ergo Arena, znajdująca się na granicy Gdańska i Sopotu czyli u mnie na osiedlu
Hala Olivia był tego rem remont i teraz to lepiej wygląda
Przystań żaglowa na Motławie
Kąpielisko morskie Gdańsk Brzeźno osiedle obok osiedla moich dziadków
Godło Polski
Mam nadzieje, że post wam się spodobał
Dobranoc jest 1:29
Pa, Pa don't copy
Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisane.
OdpowiedzUsuń