Hej nareszcie piątek w środę mieliśmy sprawdzian z Biologii i nie przyjemną sprawę w klasie co okazało się żartem ale nie będę wam o tym tu pisać ... bo to tyczyło się 2 chłopaków z mojej klasy i ta sprawa nigdy nie trafi na mojego bloga.
A dziś mieliśmy kartkówkę z Niemca w poniedziałek mamy sprawdzian z matematyki a w wtorek z angielskiego.
22 - 23.01.2015 koniec pierwszego semestru.
Potem 29.01.2015 mamy sprawdzian z Geografii i kartkówkę z WOSU ( wiedza o społeczeństwie ).
A 2.02.2015 zaczynam ferie zimowe !!!!!!!!!!!!!! Hura ale gdzie jest śnieg przecież jest zima???? na pewno jeszcze spadnie.
Jak nie wchodziłam na bloga to ten czas mi się dłużył ( w szkole choć dziś nie ) najbardziej dłużyło mi się w środę prze tą sprawę.
No ale na szczęście zaczął się Weekend.
A i jeszcze jedna sprawa bo jeśli ktoś ogląda mojego Instagrama to wiecie, że wczoraj dałam 4 zdjęcia z Kalifornią i Los Angeles to już jakiś miesiąc spodobał mi się tan Stan i Kalifornia nie wiem czemu bardziej podoba mi się od Nowego Jorku. W Kalifornii podoba mi się najbardziej Los Angeles.
Dydelf północny, opos północny, oposum (Didelphis marsupialis) – gatunek torbacza z rodziny deltowatych. ssaki
Występowanie
Od Argentyny, poprzez Boliwię i północną Brazylię, pozostałe północne kraje Ameryki Południowej, przez Amerykę Środkową, aż do południowego Meksyku.
Wygląd
Tryb życia
Prowadzi głównie naziemny i nocny tryb życia, dzień spędza w szczelinach skalnych lub pustych pniach drzew. Sprawnie się wspina po drzewach, zamieszkuje tereny leśne lub gęsto pokryte krzewami. Jest spotykany w pobliżu siedzib ludzkich.
Dydelf północny żyje samotnie z wyjątkiem okresu rozmnażania. Gniazda buduje z liści i łodyg. Ciąża
krótka, trwająca 12-13 dni, w miocie 8-18 sztuk o wielkości ziaren fasoli. Młode przebywają
przytwierdzone do sutków w
torbie lęgowej matki przez 60-70 dni. Po tym okresie powoli wchodzą w samodzielne życie, by po miesiącu „dokarmiania” w formie przyczepienia do sierści matki opuścić gniazdo. Dojrzałość płciową osiągają już w pierwszym roku życia, a na swobodzie żyją do kilku lat.
Prowadzi głównie naziemny i nocny tryb życia, dzień spędza w szczelinach skalnych lub pustych pniach drzew. Sprawnie się wspina po drzewach, zamieszkuje tereny leśne lub gęsto pokryte krzewami. Jest spotykany w pobliżu siedzib ludzkich.
Dydelf północny żyje samotnie z wyjątkiem okresu rozmnażania. Gniazda buduje z liści i łodyg. Ciąża krótka, trwająca 12-13 dni, w miocie 8-18 sztuk o wielkości ziaren fasoli. Młode przebywają przytwierdzone do sutków w torbie lęgowej matki przez 60-70 dni. Po tym okresie powoli wchodzą w samodzielne życie, by po miesiącu „dokarmiania” w formie przyczepienia do sierści matki opuścić gniazdo. Dojrzałość płciową osiągają już w pierwszym roku życia, a na swobodzie żyją do kilku lat.
Znaczenie gospodarcze
Skórka dydelfa jest mało atrakcyjna jako materiał futrzarski, mimo tego jest odławiany dla futra, jak również dla mięsa. W skali roku zabija się do kilku milionów sztuk rocznie, co nie ma wpływu na stabilność populacji.
Pa, Pa don't copy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz