poniedziałek, 1 września 2014

Post z okazji 2000 wyś

Hejo dziś zaczoł się kolejny rok szkolny.
Od dziś zaczęłam chodzić do IIbg 

A teraz powróćmy już do postu.XD

Najpierw Żubr ŻubrŻubr (Bison bonasus) - gatunek ssaka łożyskowego z rodzaju Bison, należący do parzystokopytnych.

Występowanie, siedliska: Kraje Europy Wschodniej: Polska, Litwa, Ukraina, Białoruś, Rosja. Żyje na terenach lasów mieszanych oraz terenach podmokłych.

Cechy charakterystyczne

Wysokość w kłębie     170-200 cm samce
                                       160-190 cm samice

Waga                             500-1000 kg samce
                                       350-600 kg samice

Żubr jest z budowy podobny do północnoamerykańskiego bizona. Posiada masywną, dużą, rozbudowaną klatkę piersiową,
talię wąską. Wrażenie dużego kłębu potęguje porastająca w tym miejscu gęsta i długa sierść o kolorze brunatnym, w lecie jaśniejsza. Głowa jest duża z rogami zaokrąglonymi do środka, czoło szerokie, duże podgardle.

Tryb życia: Powadzą stadny tryb życia, stada złożone są z kilku lub kilkunastu sztuk, w tym jednego dorosłego byka. Są aktywne w dzień.

Odżywianie: Rośliny, głównie trawy, liście krzewów i drzew oraz kora, żołędzie, zioła, zimą żubry dokarmiane są sianem. W ciągu doby spożywają do 60 kg paszy.

Rozmnażanie: W czasie rui tworzą duże stada do 40 sztuk. Ciąża trwa przez okres 265 dni, młode żubry po przyjściu na świat ważą do 35 kg i są pod opieką matki przez 2 lata życia.

Ochrona: W Polsce żubry są pod ścisłą ochroną określoną ustawą o ochronie przyrody z 1991r. oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2001 r w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową.


Teraz kilka zdjęć








 
 
 
 
Drugi
ŚwistakŚwistak Świstak (Marmota marmota) - gatunek z rodziny wiewiórkowatych należący do rzędu gryzoni.
 
 
 
Występowanie, siedliska: Tereny górskie. Głównie Alpy, Karpaty, Pireneje, Tatry wysokie.

Cechy charakterystyczne:

Długość                    42-54 cm
Długość ogona       13-16 cm
Waga                         2,3-5,7 kg

Ubarwienie żółto-brązowe do czerwono-szarego, Głowa na górze zawsze czarna. Kończyny i podbródek żółtawe. Głowa niewielka, zwężająca się ku nosowi, kończyny masywne, na dole cienkie, zakończone palcami.

Tryb życia: Świstaki są zwierzętami stadnymi. Mają dobrze wykształcone
systemy ostrzegania się przed niebezpieczeństwem. Kiedy stado żeruje, jeden z osobników stoi na czatach i w razie zagrożenia alarmuje świstem resztę stada, które natychmiast chowa się do swoich kryjówek. Zerowanie odbywa się tylko za dnia i przy dobrej pogodzie, najbardziej intensywne jest w okresie jesiennym, kiedy to gromadzone są zapasy tłuszczu na zimę. Przesypiają okres jesienno zimowy, trwający od września do kwietnia, w specjalnie przygotowanych norach, zabezpieczonych przed wejściem intruzów.

Odżywianie: Rośliny górskie

Rozmnażanie: Ciąża trwa 33 dni, młode rodzą się w ilości 1-7, są bezbronne i ślepe przez ok. 20 dni, po 40 dniach wychodzą z nory. Karmienie mlekiem trwa ok. 2 miesiące.

Ochrona: Świstak podlega całkowitej ochronie prawnej.
 
Teraz kilka zdjęć







 
 
 
 
 
 Koń pełnej krwi angielskiej – jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych pochodząca z Anglii. Potocznie nazywany "folblutem" (z niem. voll - pełny, Blut - krew). Obecnie są to najszybsze konie na świecie, a rasa rozpowszechniła się na całym globie, wywierając wielki wpływ na niemalże wszystkie rasy obecnie hodowanych koni sportowych. Konie te hodowane są głównie w Anglii, Irlandii, USA, Japonii i Francji.[1]
Często stosowane oznaczenie rasy: "xx". Napisy na tabliczkach imienia są czerwone
.

Pokrój, charakterystyka

Koń pełnej krwi angielskiej jest eleganckim koniem o najwyższej wartości hodowlanej, długich kończynach oraz sierści o delikatnym, krótkim włosie. Głowa jest pełna wyrazu, mała lub średnia, sucha i zwykle o prostym profilu. Jest to koń sportowy o lekkiej budowie ciała. Jego cechą charakterystyczną jest skośnie położona łopatka, która umożliwia większą szybkość w galopie. Pęciny są długie, suche i elastyczne. Wysokość w kłębie wynosi ok. 150-170cm. Występują wszystkie podstawowe rodzaje umaszczenia, najczęściej gniade i kasztanowate.Ze względu na sposób selekcji w hodowli, nastawiony głównie na dzielność konia i szybkość w galopie i cwale, a nie na cechy fizyczne, u rasy tej występują częste wady postawy. Konie z częstymi kontuzjami kończyn przednich. Ich wyścigowy temperament jest bardzo widoczny na otwartych przestrzeniach.






                                                 Teraz kilka zdjęć







 
 
Czarty MustangZnalezione obrazy dla zapytania mustang zwierze
 
 
Mustang – rasa zdziczałych koni, wywodzących się od koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Część przywiezionych przez nich koni, w różnych okolicznościach dostała się na wolność i wtórnie zdziczała, tworząc na prerii nową rasę.
Mustangi żyją w niewielkich stadach. W XVIII wieku bardzo liczna rasa występująca w USA (około 5 mln osobników). Obecnie prawie wytępiony, nieliczne osobniki (około 10 000) znajdują się pod ochroną od 1971 r. Pomimo tego nadal padają ofiarą farmerów i hodowców bydła. Słowo mustang pochodzi od hiszpańskiego mesteno, co oznacza bez właściciela.
 Pochodzenie i populacja
 Mustangi pojawiły się na skutek działalności człowieka. Pierwsze konie uciekały z od czasu przybycia konkwistadorów, jednak na dobre Mustangi pojawiły się w 1680 r. w wyniku powstania indian Pueblo, którzy zniszczyli prawie wszystkie hodowle, a konie w większości uciekły na północ. Swoim działaniem człowiek o mało nie doprowadził do ich wyginięcia. Pod koniec XVIII w. było ich około 5 mln. Kiedy zaczęto uprawiać prerię, zaczęto również zabijać mustangi. Ginęły one tysiącami. Najwięcej zabito ich jednak w XX w., kiedy to w trakcie I wojny światowej strzelano do nich ze względu na ich skórę oraz żeby zapewnić pokarm zwierzętom domowym. Od 1971 r. mustang jest pod ochroną. Z 5 mln populacji mustangów zostało dziś tylko około 10 000 osobników.
Wygląd
Mustang, który jest spokrewniony ze wszystkimi rasami koni, niewiele się od nich różni. Przeciętna wysokość w kłębie 142 cm, lepiej zbudowane, wytrzymalsze i mają silniejsze uzębienie niż konie udomowione. Krzyżówki z innymi rasami koni spowodowały, że mustangi nie mają określonej maści. Średnia długość życia mustanga wynosi około 20 lat.


Teraz kilka zdjęć








 
 
 
 
Piąty Buldog AngielskiZnalezione obrazy dla zapytania buldog angielski
 Buldog angielskirasa psa zaliczana do grupy molosów, wyhodowana w XVIII wieku w Anglii, użytkowana jako pies do towarzystwa i odstraszający. Typ dogowaty.
Rys historyczny
Buldogi angielskie to stara rasa wywodząca się z linii buldogów. Buldogi wyodrębniły się z mastifów około 1100 lat temu.
Na początku XVIII wieku w Anglii, w wyniku krzyżówek powstała ta rasa, niepodobna wyglądem do dawnego buldoga i spełniająca inne zadania. Od połowy XIX wieku sylwetka buldoga angielskiego uległa znacznej zmianie, upodabniając się do obecnego wzorca. Buldog stał się znacznie wyższy, szerszy, masywniejszy, o dużej głowie, zachowując krótką kufę z odkładającymi się do tyłu uszami w tzw. płatek róży. Z czasem zaczęto też odchodzić od fałd skórnych, pozostawiając tylko jedną, za nosem.

Teraz kilka zdjęć








 




Szusty BulterierZnalezione obrazy dla zapytania bulterier

Bulterier (ang. bull terrier) – rasa psa, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do terierów w typie bull. Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy.
Rys historyczny
Pierwsze opisy psów walczących, podobnych do bulteriera spotykane są w literaturze dużo wcześniej, zanim nazwany ojcem rasy James Hinks przyprowadził je w roku 1862 na wystawę. Taplin (cytowany u Backmana) w 1803 roku pisze o terierach krzyżowanych z buldogiem wśród niższych warstw społecznych, których używano do polowań. Z roku 1808 pochodzi obraz Jamesa Warda przedstawiający bulteriera maści czarno podpalanej z białymi znaczeniami. Według Edwarda C. Asha były już w roku 1819 białe psy nazwane Bulterierami Paddington, ważyły około 30 kilogramów. Głowy miały podobne do boksera.
Około roku 1830 studenci z Oksfordu (Freeborns) wyhodowali białe bulteriery a w roku 1842 Sir Richard Burton zabrał takiego psa do Indii, gdzie rasa ta stała się jedną z najbardziej lubianych przez kolonistów.
James Hinks – hodowca zwierząt – około 1850 roku zaczął krzyżować bulteriery ze staroangielskimi białymi terierami. Wspomina się także o chartach angielskich (greyhoundach) i dalmatyńczykach. Swój udział w powstaniu rasy miał także z pewnością pointer, Bedlington Terrier i Staffordshire bulterier. Hinks miał ambicję by wyhodować rasę o białej maści. Jego psy miały być nie tylko piękniejsze od dawnych bulterierów, ale musiały także posiadać ich cechy charakteru – waleczność i zwinność. Pierwsze wzmianki na temat bulterierów w Polsce pochodzą ze Lwowa z okresu międzywojennego. Niestety brak jakichkolwiek dokumentów na ten temat. Po drugiej wojnie kilka egzemplarzy pojawiło się w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie.


Teraz kilka zdjęć








 
 





Papatki don't copy:) :* 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz