Puchacz japoński
Hej
Puchacz japoński
Puchacz japoński, sowa japońska, ketupa japońska (Bubo blakistoni) – gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). Jest to jeden z największych przedstawicieli swojego rzędu. Jest on zagrożony ze względu na karczowanie lasów przyrzecznych - jej głównego środowiska.
Charakterystyka
- Wygląd zewnętrzny
- Duży ptak, praktycznie wielkości puchacza. Upierzenie sute, ciemnobeżowe, pióra na skrzydłach szare z czarnymi i brązowymi paskami na każdym piórze. Tułów pokryty krótkimi, czarnymi paskami. Upierzenie zachodzi nawet na szpony. Charakterystyczne dla rodzaju Bubo "uszy" z piór, u tego ptaka stosunkowo szerokie. Widoczny dymorfizm płciowy w wielkości (samice są o ok. 25% cięższe od samców).
- Dane liczbowe
- Rozpiętość skrzydeł: ok. 1,5 m
Długość: 60–75 cm.
Masa ciała: Samce – ok. 3 kg, Samice – ok. 4 kg
- Pożywienie
- Ptak ten żywi się głównie rybami i innymi słodkowodnymi zwierzętami (stąd angielska nazwa – Fish-owl, czyli "rybia sowa"). Może on też jeść ssaki i ptaki.
- Głos
- Na co dzień ketupa japońska wydaje niskie huu - huuu. W okresie godów, samiec wzywa samicę głośnym huu - huu, huuu - huuuu, na co samica odpowiada: "huu"
-
- Występowanie
- Puchacz japoński zamieszkuje nadrzeczne lasy północnej Japonii (wyspa Hokkaido i Kuryle, gdzie występuje podgatunek nominatywny) oraz rosyjski Daleki Wschód, Mandżurię i Koreę, gdzie występują pozostałe trzy podgatunki.
Zagrożenie
Gatunek zagrożony wyginięciem z powodu karczowania naturalnych lasów przyrzecznych, będących jego głównym siedliskiem.
Pa, Pa don't copy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz