niedziela, 27 maja 2018

Mewa czerwonodzioba

Mewa czerwonodzioba

 Mewa czerwonodziobaMewa czerwonodzioba (Chroicocephalus novaehollandiae) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny mewowatych. Występuje w niemal całej Australii oraz jej okolicznych wyspach.

Morfologia
 Długość ciała wynosi 40–45 cm, rozpiętość skrzydeł 91–96 cm. Głowa, pierś, spód ciała i sterówki białe. Skrzydła szare, lotki czarne. Dziób i nogi czerwone. Tęczówka biała. Osobniki młode mają na skrzydłach szarobrązowe plamki, mają czarne tęczówki i czarne nogi oraz dziób. Dodatkowo mają czarne zakończenia sterówek. Dymorfizm płciowy nie jest uwidoczniony

Zasięg występowania

Mewa czerwonodzioba zasiedla Australię. Gniazduje głównie na wybrzeżu i małych okolicznych wyspach; nie gniazduje w północnej i wschodniej części kontynentu oraz w południowo-wschodniej Australii Zachodniej oraz południowo-zachodniej Australii Południowej. Obszary te, podobnie jak i interior, są zasiedlone przez ten gatunek jedynie w okresie zimowym. Zależnie od podgatunku zasiedla:
  • C. n. forsteri (Mathews, 1912) – północna i północno-wschodnia Australia, Nowa Kaledonia i Wyspy Lojalności
  • C. n. gunni (Mathews, 1912) – Tasmania
  • C. n. novaehollandiae (Stephens, 1826) – południowa Australia
 Behawior
 Odzywa się szorstkim kaow lub kwee-aarr. Żywi się rybami, ich odpadkami, lądowymi i morskimi bezkręgowcami, padliną i odpadkami pozostawianymi przez ludzi. Nocuje w gnieździe. Niekiedy towarzyszy kutrom rybackim, nie obawia się człowieka i pobiera pokarm z ręki. W stadach panuje hierarchia, osobniki starsze przepędzają młode z żerowisk

Silver gull jan 09.jpgLęgi
 Okres lęgowy trwa cały rok. Gniazdo stanowi płytkie zagłębienie wydrapane w ziemi, wyściełane materią roślinną. Gniazduje kolonijnie. Oba ptaki z pary biorą udział w przyszykowaniu gniazda. Samica składa 3 białe jaja, pokryte czarnymi, brązowymi i fioletowymi plamami. Inkubacja trwa 21–27 dni, wysiadują oba ptaki z pary. Młode są szarobrązowe, pokryte czarnymi plamkami. Opiekują się nimi zarówno samiec jak i samica. Usamodzielniają się po 6 tygodniach od wyklucia. Jeżeli przed osiągnięciem dorosłości oddalą się od terytorium gniazda, mogą zostać zabite przez inne mewy.

Status

 Mewa czerwonodzioba ma bardzo duży zasięg występowania (3 360 000 km² terenów lęgowych). Całkowita liczebność populacji nie jest znana, lecz ma trend wzrostowy. W związku z tym mewa czerwonodzioba otrzymała status gatunku najmniejszej troski (LC, Least Concern).

 Seagull on sale pier.jpg


 


 

Pa, Pa don't copy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz