piątek, 24 lutego 2017

Kakadu różowa

Hej

Kakadu różowa

Kakadu różowaKakadu różowa (Eolophus roseicapilla) – gatunek ptaka z rodziny kakaduowatych (Cacatuidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Eolophus. Zamieszkuje prawie całą Australię (oprócz bardzo wilgotnych północnych wybrzeży). Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata.

Charakterystyka

Wygląd zewnętrzny
Wierzch ciała popielaty. Ogon i skrzydła są ciemniejsze. Spód ciała jest intensywnie różowy (wyjątek stanowią podogonowe pióra pokrywowe, które są popielate). Głowa od czoła do barku jest biała, z czerwonym nalotem. Posiada czub na głowie, który może stroszyć. Pierścień wokół oka jest szaro-czerwony, dziób - o barwie rogu, nogi szare.
 
Wymiary
dł. ciała: 34 - 38 cm
 
Waga
300 - 400 g
 
Zachowanie
Żyje w licznych stadach przy zbiornikach wodnych, w miejscach żeru i odpoczynku. Pary łączą się na całe życie i bronią swojego terytorium przed konkurentami. Wydają bardzo charakterystyczne wysokie okrzyki, brzmiące jak tszil, tszil. Czasami można usłyszeć też chrapliwy skrzek.
 
Mapa występowaniaŚrodowisko
Otwarte przestrzenie porośnięte pojedynczymi drzewami, zazwyczaj w pobliżu zbiorników wodnych oraz obszary zagospodarowane przez człowieka.

Pożywienie
Żywią się ziarnem i owocami, a na terenach rolniczych zbożem, korzonkami, kiełkującymi roślinami, kłosami traw oraz owadami.

Lęgi

Gniazdo
W dziuplach drzew, gdzie zrywają korę wokół otworu, a wewnątrz wyściełają je liśćmi eukaliptusowymi. Niekiedy też gniazdują w szczelinach skalnych.
 
Jaja i wysiadywanie
Samica składa 2 do 5 białych jaj. Wysiaduje samica przez okres około 30 dni.
 
Pisklęta
Młode rodzą się pozbawione upierzenia. Są karmione przez obydwoje rodziców. Młode ptaki zbierają się w dużych stadach na drzewach, gdzie przez 6 - 8 tygodni są jeszcze dokarmiane. Następnie przez okres 2 - 3 lat wędrują stadnie, aż do momentu pierwszych lęgów.
 







Rosakakadu ts2.jpg
Eolophus roseicapilla AF.jpg






Pa, Pa don't copy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz