niedziela, 26 lutego 2017

Sokół siwy

Hej

Sokół siwy

 Sokół siwySokół siwy (Falco hypoleucos) – gatunek rzadko spotykanego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae). To jeden z zagadkowych tajemniczych ptaków Australii, którego jedynie przypadkiem udaje się zobaczyć.

Charakterystyka
Od góry posiada głównie szare upierzenie, od dołu białe. Lotki mają ciemniejsze końcówki. Woskówka ma żółtą barwę. Mierzy 30-45 cm długości i 85-95 cm rozpiętości skrzydeł. Waży 350-600 g. Samice są większe.

Znalezione obrazy dla zapytania Sokół siwyWystępowanie i środowisko
Sokół siwy jest endemicznym gatunkiem Australii, zwykle ograniczony areałem do suchego interioru. Spotykany na otwartych przestrzeniach, np. na użytkach zielonych z rosnącą tam rośliną z rodzaju Triodia, akacjowych zaroślach i suchych terenach zalesionych.

Ochrona
Jego występowanie charakteryzuje się bardzo niską gęstością. Populację szacuje się na 1 000 par lęgowych i ta liczba wygląda na stabilną. Zagrożenie wynika z niszczenia naturalnych środowisk - wysoko położonych pastwisk na suchych piętrach górskich, otwartych pół-suchych strefach marginalnych upraw rolnych.
Gatunek uznany za bliski zagrożeniu wyginięcia. Wspomniany w porozumieniu CITES w załączniku II. Sokoła siwego nie uznano za zagrożonego wyginięciem w Australijskim Akcie Ochrony Środowiska i Zachowania Bioróżnorodności z 1999 roku.
 
Stan Victoria w Australii
  • Sokół siwy umieszczony jest na liście gatunków zagrożonych Aktu Obrony Fauny i Flory Victorii z 1988 roku.
  • Gatunek znalazł się w 2007 roku na doradczej liście zagrożonych kręgowców Victorii.
  •  
    Stan Queensland w Australii

    • Sokoła siwego uznano za rzadki gatunek w Akcie Ochrony Przyrody w 1992 roku.

    Zachowanie
    Większość ptaków jest osiadła, oprócz okresów suszy kiedy ptaki rozlatują się na wybrzeże lub w inne rejony interioru. Zaobserwowano tendencję, do występowania tych ptaków latem bardziej na południu, a zimą żyją one w bardziej północnej części areału. W Queensland wykazano regularne przemieszczenia z zachodu na wschód. Od jesieni do zimy w okresie pozalęgowym osobniki młodociane i nie posiadające partnera lęgowego zalatują na wybrzeża Queenslandu i Nowej Południowej Walii (nie ma ich tam latem).

     
    Pożywienie
    Żywi się ptakami, zwłaszcza papugami i gołębiami. Łapie też inne ptaki, małe ssaki, gady i duże owady. Może jeść padlinę.
    Poluje w trakcie niskiego, szybkiego lotu, lotu szybowcowego lub długiej zasiadki po której następuje sfrunięcie i schwycenie zdobyczy, która znajduje się na ziemi. Może też łapać ją bezpośrednio w locie. Lot charakterystyczny dla sokołów rozpoczyna z wysokich partii drzew, nurkując w powietrzu porusza się po zygzakowatym torze wzdłuż wewnętrznych cieków wodnych.

    Okres lęgowy
    Gniazda znajdują się na drzewach, wykorzystuje lęgowiska zbudowane z gałęzi po innych ptakach, np. krukowatych. Nie tworzy kolonii. Lęgowiska zwykle położone są na najwyższych drzewach rosnących przy ciekach wodnych, szczególnie rzece Red Gum.
    W lęgu znajduje się 2-3 jaj, wyjątkowo 4. Wysiadywanie trwa 35 dni. Młode pozostają w gnieździe przez 41-52 dni. Okres lęgowy uzależniony jest do pory deszczowej. Przy przedłużającej się suszy ptaki mogą porzucać gniazda.

     Podobny obraz
    Znalezione obrazy dla zapytania Sokół siwy
    Podobny obraz

    Pa, Pa don't copy :)

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz