Hej w dzisiejszym poście.
Niełaz plamisty
Niełaz plamisty, kuna workowata – gatunek ssaka z rodziny niełazowatych, występujący endemicznie w rozproszonych populacjach w Tasmanii i wyspie Bruny.
Morfologia
Niełaz plamisty z wyglądu i wielkości przypomina kota. Tułów wraz z głową osiąga długość rzędu 40–45 cm, przy masie ciała nieco ponad 0,5 kg (samice) i około 1 kg (samce). Pokryty jest miękką, krótką i gęstą sierścią. Owłosiony ogon osiąga długość 21–30 cm. Niełazy występują w dwóch typach ubarwienia. Częściej spotykane – brunatne w kremowobiałe kropki, zaś rzadziej odnotowywane – czarne z białym nakrapianiem. Białe plamki są intensywniejsze na tułowiu, a mniej wyraźne na głowie. Plamy nie występują na ogonie, ale na jego zakończenie jest białe. Część brzuszna i kończyny są wybarwione w jaśniejszych kolorach. Torba jest płytka, wyposażona w 6–8 sutków.
Tryb życia
Niełaz plamisty wiedzie nocny, naziemny tryb życia. Podczas dnia śpi w wydrążonych pniach lub pod osłoną stosów kamieni. Podczas snu zwija się w kłębek i kładzie uszy. Samica rodzi zazwyczaj 4–8 młodych. Niełazy nadają się do hodowli. Chów jest łatwy.
Ekologia
D. viverrinus żywi się myszami, żabami, ptakami, rybami, młodymi królikami, ale także padliną, owadami i skorupiakami. Zamieszkuje zarówno lasy jak i tereny otwarte – także w pobliży zabudowań zamieszkałych przez ludzi.
Zasięg geograficzny
Historycznie niełaz plamisty zamieszkiwał tereny południowo-wschodniej Australii kontynentalnej (głównie w Australii Południowej, Nowej Południowej Walii i Wiktorii) oraz Tasmanii, jednak zasięg występowania zmniejszył się o 50–90%. Ostatni udokumentowany okaz w Australii kontynentalnej został upolowany 31 stycznia 1963. Od tego czasu pojawiały się niepotwierdzone doniesienia o napotkaniu przedstawicieli gatunku. Ostatecznie D. viverrinus występuje tylko w rozproszonych populacjach w Tasmanii i na wyspie Bruny, na której prawdopodobnie był introdukowany. W Nowej Południowej Walii Australii Południowej i Wiktorii jest uznawany za gatunek regionalnie wymarły.
Pa, Pa don't copy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz