niedziela, 7 lutego 2016

Nieświszczuk

Hej w dzisiejszym poście z góry przepraszam, że nic wczoraj  nie dałam ale mi się nie chciało i się uczyłam na wielki sprawdzian z Matematyki który mamy jutro :0

Ogólnie jest 23:18 ale ja czekam na wikingów i ogólnie piszę na fb z koleżanką i dosłownie płaczę ( ze śmiechu ).

I stwierdziłam może od razu nie stwierdziłam ale odniosłam wrażanie, że jak od dwóch miesięcy słucham Bars and Melody  takich fanek czyli Bambinos i dopiero dziś się przekonałam, że jednak zostanę Bambinos.

A tak to czuję się już dobrze tylko mam straszną chrypę i mój głos jest dziwny boję się jutro w szkole odzywać XD

I praktycznie za tyg Ferie zaczynam :))))))

I jakoś w ferie pojawi się post o mnich ulubionych zespołach i wypiszę ich wszystkie piosenki jakie ja lubię.

Potem może pojawi się drugi post postaram się tak jak by za wczoraj :)


Nieświszczuk

Nieświszczuk czarnoogonowyNieświszczuk (Cynomys) – rodzaj ssaka z rodziny wiewiórkowatych. Nieświszczuki zostały po raz pierwszy naukowo opisane w 1805 podczas ekspedycji Lewisa i Clarka.


Rozmieszczenie geograficzne
Występują w Ameryce Północnej i Środkowej. W Stanach Zjednoczonych nieświszczuki głównie występują na zachód od rzeki Missisipi, choć można je spotkać w kilku rejonach na wschodzie. Zostały wytępione w pewnych rejonach Wielkich Równin, ponieważ farmerzy uważali je za szkodniki.

Opis
Są to nieduże, o zwartej budowie, kopiące obszerne nory gryzonie z krótką szczęką. Nazywane są „pieskami”, ponieważ w chwili zagrożenia lub zainteresowania wydają odgłosy podobne do szczekania. Osiągają długość ciała 30 cm oraz długość ogona 10 cm. Waga ok. 1 kg. Są roślinożerne. Na wolności mieszkają w koloniach, nazywanych „miastami”, które stanowią sieć płytkich tuneli i komór w których potrafi mieszkać nawet kilkanaście tysięcy dojrzałych i młodych osobników.

Zagrożenia i udomawianie
W wielu rejonach rolniczych powodują poważne straty finansowe - przeciętne „miasto” - kolonia skupiająca 25000 nieświszczuków zjada tyle pożywienia, co 100 krów lub 800 owiec, przez co od wielu lat są ofiarą zarówno masowego trucia i zatapiania całych kolonii jak i niekontrolowanego odstrzału zwierząt. Szacuje się, że w porównaniu z rokiem 1800 pod koniec lat 90. XX wieku w USA przetrwało tylko 5% populacji zwierząt. Zbyt duże odstrzały oraz masowe trucie nieświszczuków prowadzą do bliskiego wymarcia tchórza czarnonogiego, który poluje na te zwierzęta.
Z uwagi na ukształtowane podczas życia w koloniach duże umiejętności społeczne oraz czytelną mowę ciała, od początku lat 90. XX wieku coraz częściej są udomawiane - najpierw w USA, a potem również w Europie. Udomawianie tych gryzoni przyczynia się do coraz większego nacisku opinii publicznej na wprowadzenie prawnej ochrony nieświszczuków. W USA stwierdzono też, iż coraz częściej nieświszczuki potrafią się adaptować do życia w wielkich miastach, budując mniejsze kolonie na niezabudowanych obszarach miast. Również w USA farmerzy coraz częściej zachowują „miasta” nieświszczuków, traktując je jako atrakcję turystyczną, pokazywaną odpłatnie przyjezdnym.
W Polsce nieświszczuki można zobaczyć w Nowym Zoo w Poznaniu i w Zoo opolskim.

Nieświszczuki w kulturze masowej
  • Nieświszczuki są pokazywane w pierwszych scenach filmu Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki
  • „Dramatic Prairie Dog” i „Dramatic Chipmunk” to tytuły przeróbek filmu pokazującego zaskoczonego pieska preriowego, umieszczane przez ich autorów na YouTube

  • Gatunki
  • nieświszczuk płowy (Cynomys gunnisoni)
  • nieświszczuk białoogonowy (Cynomys leucurus)
  • nieświszczuk czarnoogonowy (Cynomys ludovicianus)
  • nieświszczuk meksykański (Cynomys mexicanus)
  • nieświszczuk mały (Cynomys parvidens)

  • Literatura
  • Pat Stroer (1996) Prairie Dog Pets. A Guide to Their Proper Care and Enjoyment. Wydane nakładem autorki
  • Dorothy Hinshaw Patent (2006) Prairie Dogs. New York, Clarion Books
  • Sharon L. Vanderlip. (2002) Prairie Dogs. New York, Barron's


  • Mustahäntäpreeriakoira (Cynomys ludovicianus)
     
    Cynomys ludovicianus
     Black-Tailed Prairie Dog.jpg
     
     
     
     





    pa, Pa don't copy :)
     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz