poniedziałek, 30 kwietnia 2018

Perlice

Hej

6/6

Perlice

 Perlice zwyczajne (Numida meleagris)Park Narodowy Krugera, RPAPerlice (Numididae) – rodzina ptaków z rzędu grzebiących (Galliformes). Obejmuje gatunki występujące wyłącznie w Afryce. Jeden gatunek – perlica zwyczajna – występuje w Afryce i na Półwyspie Arabskim oraz był introdukowany poza jego naturalnym siedliskiem, m.in. na Karaibach, na Madagaskarze, w Australii i Nowej Zelandii.

Upierzenie szare, wyglądem przypominają kuropatwy. Są dużymi ptakami mierzącymi od 40 do 72 cm długości i ważącymi do 1,6 kg. Ich główny pokarm stanowią owady i nasiona. Gniazdują na ziemi.
Udomowione perlice – zwłaszcza perlica (zwyczajna) – są popularnymi ptakami hodowlanymi na całym świecie.


Systematyka

Rodzinę perlic reprezentują cztery rodzaje:
  • Numida – jedynym przedstawicielem jest Numida meleagris – perlica zwyczajna
  • Agelastes
  • Acryllium – jedynym przedstawicielem jest Acryllium vulturinum – perlica sępia
  • Guttera  
 
Helmeted guineafowl kruger00.jpg 

Gampärlhöna (Acryllium vulturinum) i fångenskap - fotograferad i Las Vegas.  

 

Gribbperlehøne, Acryllium vulturinum Foto: Flikr-brukar: putneymark 
 Numida meleagris -Serengeti National Park, Tanzania-8 (1).jpg
 


Pa, Pa don't copy

Gwanako andyjskie

Hej

5/6

Gwanako andyjskie

Gwanako andyjskieGwanako andyjskie, dawniej: gwanako, guanako (Lama guanicoe) – gatunek południowoamerykańskiego, roślinożernego ssaka z rodziny wielbłądowatych (Camelidae). Żyje w niewielkich stadach w Andach i w Patagonii.

Charakterystyka

 Długość ciała 153–200 cm, wysokość w kłębie 90–125 cm. Długa, płowa sierść na grzbiecie i bokach, krótsza, jasna na brzuchu. Kończyny smukłe, szyja długa, cienka, ogon bardzo krótki długości 22–25 cm, zaokrąglony i puszysty. Masa ciała 80–120 kg.

Mapa występowaniaUbarwienie

 Sierść w różnych odcieniach brązu – na grzbiecie długa, ciemniejsza, na brzuchu krótka, wyraźnie jaśniejsza.

Pożywienie

Rośliny trawiaste, krzewy i porosty.

Guanaco 09.24.jpgWystępowanie

Gwanako andyjskie, podobnie jak wikunia andyjska, występuje na rozległych przestrzeniach. Zwierzę to zamieszkuje zazwyczaj suche tereny, szczególnie w pobliżu równika na południe od równiny Gran Chaco. Dawniej gwanako andyjskie występowało również na sawannach i półpustynnych terenach Patagonii i Ziemi Ognistej, obecnie prawie całkowicie zniknęło z tych obszarów, pojawiając się tylko lokalnie wysoko w Andach od południowego Peru do Ziemi Ognistej.

Życie w stadzie 

 Gwanako andyjskie żyje w małych stadach, liczących najwyżej 20–30 osobników. Jeden samiec pełni funkcję przewodnika i opiekuna takiej grupy.

Rozmnażanie

 Po okresie ciąży trwającym 11 miesięcy samica rodzi jedno młode, które karmi mlekiem przez 4 miesiące.

 Lama guanicoe 2005-02-13.jpeg  

  

Guanaco de San Carlos.jpg 

  

 

 

 

Pa, Pa don' copy 

 

Struś szaroskóry

Hej

4/6

Struś szaroskóry


Struś szaroskóryStruś szaroskóry, struś somalijski (Struthio molybdophanes) – gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny strusi (Struthionidae), wyodrębniony na podstawie testów hybrydyzacji DNA z S. camleus, wcześniej uznawany za podgatunek strusia czerwonoskórego – Struthio camelus molybdophanes

Występowanie

 Struś szaroskóry występuje we wschodniej Afryce na północno-wschodnich terenach Etiopii i Kenii oraz w całej Somaliii i Dżibuti. Zasięg jego występowania odpowiada w przybliżeniu obszarowi znanemu jako Róg Afryki.

HonaCharakterystyka

 Choć struś szaroskóry jest ogólnie podobny do innych strusi, jego skóra na szyi i udach jest szaroniebieska (a nie różowawa, jak u Struthio camelus), dodatkowo u samców w okresie godowym staje się jasnoniebieska. Pióra ogona są białe, ale na szyi brak typowego białego pierścienia. Samice są nieco większe niż samce, a ich upierzenie jest bardziej brązowe niż u innych samic strusia. Wysokość od 200 do 240 cm.

Ochrona

Raport IUCN z 2006 r. wskazuje, że w latach 1970–1980 struś szaroskóry powszechnie występował w środkowych i południowych regionach Somalii. Jednak na skutek politycznego rozpadu tego kraju i braku skutecznej ochrony dzikiej przyrody, zasięg jego występowania i liczebność populacji kurczą się progresywnie. Dodatkowo, w wyniku niekontrolowanych polowań dla mięsa, jaj i produktów leczniczych, gatunek ten staje przed ryzykiem wytępienia w Rogu Afryki.

 Somali Ostrich (Struthio molybdophanes)  

Somali Ostrich  

 Somali Ostrich  

Pa, Pa don't copy

 

Gończy Hamiltona

Hej

3/6

Gończy Hamiltona

 Hamiltonstovare 600.jpgGończy Hamiltona – rasa psa, należąca do grupy psów gończych, zaklasyfikowana do sekcji średnich psów gończych. Podlega próbom pracy.

 

Rys historyczny

 Gończy Hamiltona jest najpopularniejszą rasą szwedzkich psów gończych. Jest on potomkiem angielskich foxhoundów i gończych niemieckich. Gończe te po raz pierwszy pokazano na wystawie w 1886 roku. Swą nazwę zawdzięczają twórcy rasy, hrabiemu Hamilton.

HamiltonstövareWygląd

Budowa

 Jest to pies o mocno zbudowanej sylwetce

Szata i umaszczenie

Maść jest ruda z czarnym siodłem i białymi znaczeniami. Jego sierść jest latem krótka i gładka, zimą gęsta, z podszerstkiem, obfita między palcami.

Zachowanie i charakter

 Gończy Hamiltona jest psem łagodnym, przyjacielskim wobec ludzi i spokojnym. Ze względu na swoje przeznaczenie i użytkowość jest psem aktywnym, wymagającym zaspokojenia tej potrzeby.

 Swedish Hamiltonstövare (scenthound)  

Swedish Hamiltonstövare (scenthound) 

Swedish Hamiltonstövare (scenthound) 

 Hamiltonstövare (Hamiltonstovare), Hamilton Hound, Swedish Foxhound #Dogs #Puppy

 Pa, Pa don't copy

Karelski pies na niedźwiedzie

Hej

2/6

Karelski pies na niedźwiedzie

Karelski pies na niedźwiedzie 123.jpg Karelski pies na niedźwiedzie – rasa psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich. Typ wilkowaty. W krajach skandynawskich podlega próbom pracy

Rys historyczny

Rasa wykształciła się w północnej Europie (Karelia i wschodnia Finlandia). Dawniej wykorzystywany był do polowań na niedźwiedzie, jelenie, żbiki i wilki. Współcześnie poluje się z nim w Skandynawii głównie na łosie, a w Polsce przeważnie na dziki.
Duże szpice, podobne w budowie do karelskiego psa na niedźwiedzie, lecz o bardziej urozmaiconym umaszczeniu, znane były od wieków na terenie Finlandii i chętnie używane przez tamtejszych myśliwych do polowania na grubą zwierzynę, w tym na niedźwiedzie, którym rasa zawdzięcza swoją nazwę. Pierwsze informacje o psach podobnych w umaszczeniu i charakterze do dzisiejszych "karelczyków", lecz nieco bardziej krępych i cięższych, pochodzą z lat 80. XIX wieku. W roku 1920 w Finlandii powstała pierwsza zorganizowana hodowla tej rasy, a w 1936 psy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na wystawie w Helsinkach. II wojna światowa spowodowała duże straty w populacji, do tego stopnia, że w Finlandii pozostało około 40 psów karelskich. Po wojnie dzięki wysiłkom kynologów udało się odbudować liczebność rasy, doprowadzając przy okazji do jej wyrównania i ustalenia nowego standardu. W latach 60. XX wieku hodowla karelskiego psa na niedźwiedzie przechodziła ponowny kryzys – liczba psów niebezpiecznie zmalała. Jednak rasa zaczęła znowu zyskiwać na popularności, poza Finlandią stała się bardzo lubiana w Szwecji.
Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w Polsce w latach 60. XX wieku. W 1961 roku Polski Związek Łowiecki otrzymał w darze od fińskich myśliwych parę – psa Metsämichen Halli i sukę o imieniu Tupu, które dały początek hodowli. Kolejne importy z Finlandii i Szwecji miały miejsce na początku lat 70.

Wygląd

Budowa

Pies średniej wielkości, o wysokości w kłębie 49–60 cm, mocnej budowy, o sylwetce zbliżonej do nieznacznie wydłużonego prostokąta, niemal kwadratowej. Głowa w kształcie stożka, o znacznej szerokości mózgoczaszki, ze słabo zaznaczonym stopem i lekko wysklepionym czołem. Wargi cienkie, suche i szczelnie przylegające. Oczy nieduże, koloru ciemnopiwnego, miodowego o żywym wyrazie. Uszy średniej wielkości, stojące, o lekko zaokrąglonych końcach.
Tułów mocny z dobrze umięśnionym, lekko spadzistym grzbietem. Klatka piersiowa głęboka, sięgająca prawie do łokci, brzuch lekko podciągnięty. Ogon niezbyt długi, zakręcony sierpowato nad grzbiet, lub zwinięty w ciasny pierścień, co jest bardziej pożądane. Kończyny proste, mocne i równolegle ustawione. Przednie łapy stawiane są lekko od siebie, podczas gdy łokcie ustawione są dokładnie do tyłu. Palce zwarte, tworzące kształt okrągłej piąstki, przy czym kończyny tylne mają łapy w kształcie bardziej wydłużonym od przednich.

Szata

Włosy okrywowe proste, średniej długości, na grzbiecie, szyi i pośladkach dłuższe. Pod włosami okrywowymi występuje miękki i gęsty podszerstek.

 Umaszczenie

Czarne z brązowawym połyskiem, wyraźne białe znaczenia na piersi, łapach, szyi, brzuchu, głowie i końcu ogona.

Zachowanie i charakter

 Samodzielny w pracy i na polowaniu, nie jest uległy. Jest wytrwały, odważny i cięty na zwierzynę, ale równocześnie ma przyjazne usposobienie wobec ludzi i jest wrażliwy na sposób traktowania przez swojego przewodnika. Uparty, ale przy odpowiedniej tresurze staje się bardzo przyjaznym towarzyszem.

 Karelian Beardog.gif  

  

 

Alex-Karelsk Bjornhund.jpg 

Karelsk bjørnehund 

 

Pa, Pa don't copy

Dunker

Hej

1/6

Dunker

 Dunker.jpgDunker – rasa psa, należąca do grupy psów gończych i posokowców, zaklasyfikowana do podsekcji psów gończych o średniej wielkości. Podlega próbom pracy

Rys historyczny

 Rasa powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania przez norweskiego hodowcę, Wilhelma Dunkera, rosyjskiego gończego, arlekina z gończymi o doskonałym węchu.

Dunker, Norwegian Hound- The "Perfect" looking dog!Wygląd

Umaszczenie jest najczęściej płowe z charakterystycznym czaprakiem na tułowiu barwy czarnej lub marmurkowej z błękitem. Sierść gęsta i krótka. Głowa wydłużona z umiarkowanym przełomem czołowym. Długie, cienkie, płasko zwisające uszy. Ciemne, spokojne oczy. Mocne nogi, zwarte stopy i mocny, prosty ogon.

Zachowanie i charakter

 Inteligentny, przyjazny i wytrzymały.4

Użytkowość

 Wykorzystywana do polowań na króliki, podczas których wykorzystuje głównie węch. Może pracować w zróżnicowanym terenie, nawet przy bardzo niskich temperaturach.

 

Dunker, Norwegian Hound  

Dunker hound  

Norwegian hunting dog; "Dunker" race, imported from Germany ca. 1650. Hunts hare in fall and winter. His name is "Sang II" (  meaning  song - numer two after his grandfather.) Intelligent, good humored, love children, folks and other dogs. Playful- a personality. 

The Speckled Norway Dunker Dog 

 Pa, Pa don't copy

 

WKKW 27.04 - 29.04 2018 - Fotowarsztaty

Hej 
postaram się dodać jeszcze jakieś posty 
jak ktoś jest chutny to WKKW jeszcze będzie  4.05-6.05  a mnie nie będzie :')
ale jeszcze będzie we wrześniu na którym będę  <3





















































 

Pa, Pa don't copy