Żabnicokształtne
Żabnicokształtne, nogopłetwe (Lophiiformes) – rząd morskich ryb promieniopłetwych (Actinopterygii), charakteryzujących się wielką paszczą i obecnością wiciowatego wabika umieszczonego na głowie ryby. W zapisie kopalnym znane są z morskich osadów dolnego oceanu. Współcześnie występują w wodach oceanicznych strefy tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej.
Cechy charakterystyczne
Ciało większości żabnicokształtnych jest spłaszczone grzbietobrzusznie. Duża głowa zakończona szeroko rozwierającą się paszczą uzbrojoną w ostre zęby. Płetwy piersiowe zostały przekształcone w narząd ruchu umożliwiający pełzanie po dnie lub kępach roślin. Pierwszy promień płetwy grzbietowej niemal wszystkich gatunków znajduje się na głowie. Jest przekształcony w elastyczną wić (illicium) zakończoną wabikiem (esca), o różnym kształcie i budowie. Narząd ten wykorzystywany jest do wabienia ofiary. Znajdują się w nim narządy dotyku. U wielu gatunków brak płetw brzusznych. Otwory skrzelowe znajdują się zwykle za lub poniżej podstawy płetw piersiowych. Pęcherz pławny zamknięty lub nie występuje. Brak żeber i kości śródkruczej.
Ciekawostka
Samiec Photocorynus spiniceps z rodziny Linophrynidae jest jednym z najmniejszych kręgowców świata. Osiąga zaledwie 1 cm długości (samice tego gatunku są większe – osiągają ok. 4 cm).
Systematyka
Rodziny zaliczane do żabnicokształtnych grupowane są w podrzędach:
Lophioidei (żabnicowce) – najstarsza grupa, uważana za takson siostrzany pozostałych, żyją przy dnie w strefie sublitoralnej:
- Lophiidae – żabnicowate
- Antennariidae – antenariusowate
- Tetrabrachiidae
- Lophichthyidae
- Brachionichthyidae
- nadrodzina Chaunacioidea:
- Chaunacidae – chonaksowate
- nadrodzina Ogcocephalioidea:
- Ogcocephalidae – ogackowate
- nadrodzina Ceratioidea – silnie zaznaczony dymorfizm płciowy, ryby głębinowe:
- Caulophrynidae
- Neoceratiidae
- Melanocetidae
- Himantolophidae – maszkarowate
- Diceratiidae
- Oneirodidae
- Thaumatichthyidae
- Centrophrynidae
- Ceratiidae – matronicowate
- Gigantactinidae
- Linophrynidae
Pa, Pa don't copy :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz